Zrób jedną rzecz, a bukszpan wypuści nowe pędy. Będzie gęsty i dorodny jak nigdy wcześniej

Bukszpan to przepiękna roślina, która potrafi doskonale odnaleźć się w wielu aranżacjach ogrodów. Może być nie tylko żywopłotem, lecz także piękną rzeźbą. Co jednak zrobić, by bukszpan był gęsty, zdrowy i wypuszczał nowe pędy?

Bukszpan nie jest zbyt wymagający w uprawie, dlatego wiele osób decyduje się umieścić go w aranżacjach swoich ogrodów. Wszystko za sprawą pięknego wyglądu oraz różnych zastosowań. Może być on zarówno dorodnym żywopłotem, jak i efektowną ozdobą, ponieważ z łatwością udaje się przycinać go w różne kształty. Co jednak warto zrobić, żeby się zagęścił i wciąż wypuszczał nowe pędy? Jest na to pewien sprytny sposób, który stosują doświadczeni ogrodnicy.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rób to regularnie, a bukszpan zaskoczy cię pięknym wyglądem. Będzie gęsty i wypuści nowe pędy

Żeby bukszpan pięknie się prezentował, należy go regularnie przycinać. To właśnie dzięki temu będzie się zagęszczał, wypuszczając nowe pędy. Pobudzi ro także roślinę do wzrostu, dlatego będzie nabierać gęstego oraz zwartego kształtu. Jak często należy przycinać bukszpan? Optymalnie jest robić to od jednego do trzech razy w roku, lecz kiedy należy zacząć? Wszystko zależy od tego, kiedy roślina została posadzona.

Kiedy i jak przycinać bukszpan? Wszystko zależy od daty oraz formy sadzenia

Odpowiedni termin pierwszego przycinania bukszpanu jest bardzo ważny. Dzięki temu będzie zdrowo rósł i unikniemy jego zmarznięcia podczas zimy oraz przymrozków. Kiedy najlepiej zrobić to po raz pierwszy?

  • Bukszpan posadzony pod koniec lata - sierpień i wrzesień to najlepszy czas na sadzenie bukszpanu. Dzięki temu ukorzeni się przed zimą, a wtedy najlepiej dokonać pierwszego cięcia.
  • Bukszpan posadzony wiosną - przytnij go od razu po ukorzenieniu się krzewu.
  • Bukszpan posadzony jesienią - w takim przypadku należy przyciąć go dopiero wiosną, by roślina nie przemarzła podczas przymrozków i niskich temperatur.

Pamiętaj jednak o odpowiedniej technice przycinania. Jeśli krzew rośnie pojedynczo, skróć gałązki o 1/3 ich długości. Gdy bukszpan posadzony jest w formie żywopłotu, powinien zostać przycięty w połowie długości pędów. To też dobry moment, by nadać roślinie pożądany kształt.

Więcej o: