Kiedy zbierać sok z brzozy i jak go pić? O tych 4 zasadach musisz pamiętać

Sok z brzozy wyróżnia się swoim słodkawym smakiem i szeregiem właściwości zdrowotnych. Jednak w jaki sposób można go uzyskać oraz kiedy najlepiej to robić? Poznaj najlepsze porady dotyczące oskoły, w tym m.in. jak przechowywać sok z brzozy, aby dłużej wytrzymał.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sok z brzozy - na co to komu? Jeśli kiedykolwiek tak pomyślałaś, byłaś w dużym błędzie. Ma nie tylko pozytywny wpływ na układ krwionośny, czy stawy, ale także poprawia jakość cery i włosów. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób oraz kiedy go zebrać. 

Zobacz wideo Jesień to czas przetworów z pigwy! Dzięki niej wyleczymy kaszel i zgagę

Sok z brzozy - kiedy zbierać 2023? Zdradzamy najlepszy termin

Jeśli chcesz zbierać sok z brzozy, powinnaś zrobić to na przełomie marca i kwietnia. To właśnie wtedy pień drzewa jest wręcz nim przesiąknięty. Pamiętaj, aby zacząć gromadzić oskołę jeszcze przed wypuszczeniem pierwszych pąków. Na początku sezonu płyn jest klarowny i czysty w smaku, natomiast pod jego koniec staje się bardziej mętny.

Nie zapomnij także o tym, że soku nie można pobierać z każdej brzozy. Kilka gatunków objętych jest ścisłą ochroną. Sok można zbierać z najpopularniejszego rodzaju drzewa, czyli brzozy brodawkowatej. Jej kora ma charakterystyczną białą barwę i wyraźnie się łuszczy.

Jak zebrać sok z brzozy? Jest na to prosty sposób. Wystarczy wywiercić w pniu drzewa otwór o głębokości około trzech centymetrów. Do wywierconego wgłębienia należy następnie włożyć lejek bądź rurkę, a jej koniec trzeba włożyć do pojemnika lub najlepiej butelki. 

Sok z brzozy - jak pić naturalne lekarstwo? O tych zasadach musisz pamiętać

Na co pomaga picie soku z brzozy? Oskoła ma wiele pozytywnych wartości. Przede wszystkim wpływa na zdrowie układu krwionośnego. Co więcej, sok z brzozy warto także pić, gdy mierzysz się z bólami reumatycznymi. Płyn można także wcierać w obolałe miejsca.

Jak pić sok z brzozy? Najlepiej na zimno. Płyn składa się w 95% z wody. Pozostała część to witaminy i minerały. Jeśli nie poddasz go obróbce termicznej, zachowasz najwięcej zdrowych składników. Jego smak nie musi jednak przypaść wszystkim do gustu. Z tego powodu jednym z lepszych sposobów na konsumpcję oskoły jest połączenie jej np. z miodem. Nie należy pić soku z brzozy więcej niż trzy razy dziennie po 50 ml i maksymalnie przez 3 tygodnie. Na początku warto jednak zaczynać od mniejszych porcji i zobaczyć reakcję organizmu. Soku stanowczo nie powinny pić osoby uczulone na pyłek brzozy. 

Jak przechowywać sok z brzozy? Pamiętaj, że płyn ściągnięty bezpośrednio z drzewa wytrzyma około czterech dni bez substancji konserwujących. Trzymaj go w lodówce, aby przedłużyć jego świeżość. Możesz także rozlać go do pojemników na kostki z lodem i zamrozić. W ten sposób wytrzyma o wiele dłużej.

Więcej o: