Jak prać kurtkę puchową, żeby służyła latami? Wrzuć do pralki kilka sztuk i pozbądź się zbitego pierza

Kurtka puchowa to zbawienie każdego zmarzlucha. Jest wypełniona dwoma rodzajami naturalnego puchu, dzięki czemu jest niezwykle ciepła i komfortowa. O taką kurtkę trzeba jednak odpowiednio dbać. Jak prać kurtkę puchową, żeby wciąż zachwycała wyglądem?

Gdy myślimy o zakupie ciepłej odzieży na zimę, najczęściej wybieramy kurtkę puchową. Jest ona wypełniona kaczym oraz gęsim puchem. Im więcej puchu, tym kurtka będzie cieplejsza. Żeby odzież nie straciła swoich właściwości izolacyjnych, musisz odpowiednio o nią dbać. Pranie kurtki puchowej może się wydawać skomplikowane, jednak wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zobacz wideo Skąd pochodzi nazwa "ramoneska"?

Jak prać kurtkę puchową? Najważniejsza jest temperatura

Oprócz mieszanki puchu w środku, bardzo istotny jest także zewnętrzny materiał kurtki. Musi być nieprzemakalny, gdyż puch jest bardzo podatny na wodę, która może go zbić. Jeśli chcesz uprać kurtkę puchową, w pierwszej kolejności powinnaś odpiąć kaptur, kołnierz i podpinkę. Wyjmij też pasek. Zapnij kurtkę i odwróć ją na lewą stronę. Dzięki temu nie straci swojego fasonu. Upierz puchówkę w temperaturze 30-40 st. C. Wybierz program delikatny lub do wełny oraz delikatny płyn do prania. W sklepach dostępne są też specjalne płyny do prania pierza.

Jak dbać o kurtkę puchową? Trik na zbijanie się pierza

Po włożeniu kurtki do pralki, nie dokładaj do niej innych ubrań. Nie stosuj też płynu do płukania, spowoduje sklejanie się pierza. Do pralki możesz dorzucić kilka (maksymalnie 5) piłek do tenisa ziemnego, które zapobiegną zbijaniu się pierza podczas prania. Po wypraniu możesz jeszcze odwirować puchówkę, żeby dobrze odsączyć z niej wodę. Najlepiej ustawić program na 400 obrotów. Po wyjęciu kurtki z pralki nie wyżymaj jej ani nie wieszaj na wieszaku. Mokre pierze wtedy opadną i puchówka straci swoje właściwości. Rozłóż ją na suszarce w przewiewnym pomieszczeniu, a po wyschnięciu rozbij puch ręką, żeby poprawić jego rozmieszczenie.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: