W tym kraju są miejsca parkingowe tylko dla kobiet. Powód? Wcale nie taki, jak myślisz

Frauenparkplatz to niemiecka inicjatywa, która zjednuje sobie coraz większe grono sympatyków. Czy przeznaczone tylko i wyłącznie dla kobiet miejsca parkingowe to dyskryminacja mężczyzn? Chodzi o coś zupełnie innego.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Czy to prawda, że kobiety nie radzą sobie z parkowaniem?

Tam nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie - jest niemalże oczywistością. Nasi zachodni sąsiedzi zadbali o kobiety za kierownicą. To one częściej zajmują się dziećmi i, szczególnie na pierwszym etapie ich rozwoju, są z nimi non stop. Nierzadko muszą więc nagle wsiąść do auta i jechać do lekarza, apteki czy po prostu do sklepu, aby uzupełnić zapas pampersów lub mokrych chusteczek. Dziecko muszą wówczas zabrać ze sobą, a specjalnie zaprojektowane pod ich potrzeby Frauenparkplatz oferuje przede wszystkim znacznie większe miejsca parkingowe.

Kpiące komentarze oraz memy w sieci sugerują mityczny brak umiejętności zręcznego parkowania u kobiet, ale wcale nie o to chodzi. Zaparkowanie na tak oznaczonym miejscu zapewnia więcej przestrzeni na wyjęcie z samochodu dziecka wraz z fotelikiem, oraz zapakowanie do auta zakupów.

Miejsca parkingowe tylko dla kobiet. Jak wyglądają?

Prawo nakazujące zarządcom parkingów wyznaczać Frauenparkplatz dotyczy poszczególnych landów. Na przykład - jak czytamy na łamach spidersweb.pl - w Badenii-Witembergii muszą one stanowić one 10 procent miejsc parkingowych na danym parkingu, a Brandenburgii - 30 procent.

Istnieją szczegółowe wytyczne odnośnie tego, jak tego rodzaju miejsce parkingowe powinno wyglądać. Przede wszystkim musi być odpowiednio oznaczone, dobrze oświetlone i znajdować się blisko wejścia na teren danego obiektu - informuje z kolei polskiobserwator.de. Miejsce takie powinno również znajdować się w polu widzenia monitoringu wideo lub personelu nadzorującego parking, oraz posiadać włącznik alarmu.

Miejsca parkingowe tylko dla kobiet. Po co i dlaczego?

Oczywiście, miejsca te nie są przeznaczone tylko dla matek. Powyżej opisane wytyczne wskazują, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo kobiet i lepszą ochronę przed atakiem fizycznym lub napaścią seksualną. Tego rodzaju zagrożenie może pojawić się np. na rozległych, podziemnych parkingach - szczególnie w ich najdalszych zakamarkach, najbardziej oddalonych od wejścia do danego obiektu.

Zresztą, rozwiązanie w postaci Frauenparkplatz niektóre landy wprowadziły właśnie po napaści, do której doszło na terenie takiego kompleksu - zauważa spidersweb.pl. Przepisy te mają więc za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kobiet.

"Moja mama pracuje nocami i zawsze się o nią martwię, kiedy musi wracać pieszo z parkingu"

Fraunparkplatz stały się obiektem zainteresowania na TikToku. Budzą duże poruszenie szczególnie wśród obcokrajowców, którzy po raz pierwszy zetknęli się z takim rozwiązaniem. Swoje "pierwsze doświadczenie" z Frauenparkplatz zrelacjonowała np. Amerykanka prowadząca konto o nazwie @big.meech. - Wspaniałe - oceniła na zamieszczonym nagraniu.

Inna użytkowniczka TikToka wyraża zdziwienie samym pomysłem wyznaczania takich miejsc parkingowych. "Tylko kobiety mogą tu parkować?" - pyta z niedowierzaniem. "Są bliżej wejścia i mają kamery. Więc są bezpieczniejsze" - tłumaczą internauci pod opublikowanym przez nią nagraniem.

To w zasadzie bardzo fajna rzecz. Chciałabym, żeby coś takiego było też w Ameryce. Moja mama pracuje nocami i zawsze się o nią martwię, kiedy musi wracać pieszo z parkingu 

- zauważa inna internautka.

Inny komentujący zauważa, że pomimo iż miejsca specjalnie dla kobiet są dobrym rozwiązaniem, to "smutne jest to, że ich w ogóle potrzebujemy".

Mężczyźni też mogą z nich skorzystać?

Miejsca parkingowe dla kobiet budzą też głosy sprzeciwu, Niektórzy zarzucają niemieckim prawodawcom seksizm i dyskryminację mężczyzn, którzy przecież też jeżdżą na zakupy z małymi dziećmi i wnoszą gabaryty do samochodu. Okazuje się jednak, że z wielu wyznaczonych w ten sposób miejsc również mogą korzystać ojcowie.

Co więcej, za zaparkowanie na tego typu miejscu - nawet, jeśli się jest mężczyzną samotnie podróżującym autem - nie grozi mandat ani żadna odpowiedzialność prawna, ponieważ niemiecki kodeks ruchu drogowego nie uznaje pojęcia miejsc parkingowych dla kobiet. Wszystko więc sprowadza się do tzw. dobrej woli kierowcy. Poza tym - jak czytamy w wielu komentarzach - z miejsc tych także mogą skorzystać osoby, które po prostu czują się zagrożone. 

Przypomnijmy, że w Polsce istnieje podobne rozwiązanie, m.in. pod supermarketami w Polsce - pod niektórymi sklepami wyznaczane są miejsca dla kobiet w ciąży oraz rodzin.

Źródła: WashingtonPost/delocal.de/Auto-świat/polskiobserwator.de/TikTok/spidersweb.pl

Więcej o: