Jak prać kołdrę, aby pozostała puszysta i miękka? Z prostym trikiem nie musisz robić tego ręcznie

Jak prać kołdrę, aby stała się miękka i przyjemna w dotyku? Możesz to zrobić w o wiele szybszym tempie bez zbędnego wysiłku. Wcale nie musisz czyścić jej ręcznie. Poznaj sprawdzony i bezpieczny sposób na to, aby pierzyna znów wyglądała jak nowa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czyszczenie kołdry kojarzy się z uciążliwym i długotrwałym praniem ręcznym. Jak się okazuje, można to zrobić o wiele szybciej. Dowiedz się, w jaki sposób sprawić, żeby pierzyna znów stała się puchata i miękka. Ten trik jest całkowicie bezpieczny.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać kołdrę w pralce? Oto najlepszy sposób

Wiele osób boi się prać kołder w pralce. Jak się okazuje, czyszczenie pierzyn w ten sposób może być równie bezpieczne co namaczanie ręczne. Warto jednak znać kilka zasad, dzięki którym zminimalizujesz szansę uszkodzenia pościeli. 

Przede wszystkim sprawdź metkę przytwierdzoną do kołdry. Tam powinnaś znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące jej prania. Co robić, jeśli przy pierzynie nie ma świstka z radami związanymi z czyszczeniem? Można śmiało nastawić tryb, który doprowadzi wodę do 60 stopni Celsjusza. Nastawiając pranie na tę temperaturę, zabijesz bakterie i chorobotwórcze patogeny znajdujące się na powierzchni kołdry.

Pranie kołder w pralce jest zdecydowanie szybsze niż ręczne czyszczenie, jednak i tak ten proces może zająć do kilku godzin. Wkładając pierzynę do urządzenia, pamiętaj, aby zostawić nieco wolnej przestrzeni pomiędzy brudną pościelą a drzwiczkami. Po skończonym praniu dokładnie wytrzep kołdrę. Rób to od 15 do 20 minut. W ten sposób zapobiegniesz zbijaniu się jej wypełnienia. 

Jak często prać kołdry? Większość osób robi to za rzadko

Jak wiadomo, poszewki i prześcieradła powinno prać się co najmniej raz w tygodniu. W przypadku kołder można to robić nieco rzadziej. Niestety większość osób i tak zbyt często zapomina o praniu pierzyn. Pościel należy czyścić raz na dwa, trzy miesiące, a w okresie letnim nawet co 30 dni. Warto mieć na uwadze również kwestie indywidualne. Osoby cierpiące na alergie, nadmierną potliwość, czy choroby skórne, powinny prać kołdry zdecydowanie częściej.

Więcej o: