Jak przechowywać bazie w wazonie, aby nie opadły? Wypróbuj trik ogrodników, a "przetrwają do gwiazdki"

Pojawiają się wraz z pierwszymi, ciepłymi dniami, dlatego stały się jednym z symboli rodzącej się na nowo przyrody. Są również nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. Jak dbać o bazie w wazonie, aby przetrwały jak najdłużej i nie opadły? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bazie, znane również jako "bazie kotki" to niezaprzeczalnie jeden z największych symboli wiosny, który często pojawia się w wielu domach w wazonach czy stanowi element palmy na Niedzielę Palmową. Pojawiają się i zdobią gałęzie pospolitej w całym kraju wierzby iwy. Zaraz po zakupie, wiele osób zastanawia się, jak zapewnić im odpowiednie warunki, aby nie opadły i cieszyły oko jak najdłużej. Odpowiedź bywa dla niektórych zaskakująca.

Zobacz wideo Nie wiesz, jak pozbyć się osadu z wazonu? Mamy na to dwa skuteczne myki

Jak przechowywać bazie w wazonie, aby dłużej przetrwały? Lepiej tego unikaj

Bazie, czyli puchate pąki często goszczą w domach wielu osób. Nie tylko stanowią oryginalną ozdobę, ale również zwiastują początek nadchodzącej wiosny, dlatego często kojarzone są również ze świętami wielkanocnymi, które wypadają, na początku kwietnia. Można je spotkać niemal w każdym miejscu w Polsce, a wiele osób wykorzystuje je jako ozdobę. Wstawia je do wazonu lub ozdabia nimi stroiki. Problemem może się jednak okazać sposób przechowywania bazi. W przeciwieństwie do innych, podobnych naturalnych ozdób bazi nie powinniśmy umieszczać w wazonie, z wodą. Jak cytuje portal rodzice.pl, Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wyjaśnia:

Rośliny lubią wodę, ale bazie są inne. Chodzi o te po ścięciu. Gałązki bazi nie powinno się wstawiać do wody. Niech stoją suche w wazonie.

Pozostawione bez wody w wazonie mogą cieszyć oko znacznie dłużej, nawet do Bożego Narodzenia. Z czasem zasuszą się, dzięki czemu nie opadną i pozostaną w niezmienionej formie. Jeśli jednak włożymy bazie do wody, prawdopodobnie chwilę później zakwitną, wypuszczą listki, a następnie przekwitną i staną się żółte.

Gdyby były w wodzie, zaczęłyby kwitnąć, szybko by przekwitły i stałyby się żółte.  A tak, jeśli będą miały sucho, ususzą się, ale kotki z nich nie opadną. Przetrwają nawet do tegorocznej gwiazdki.

Mało kto wie o właściwościach bazi. Jak przygotować herbatę na ich bazie?

Niepozorne bazie są prawdziwym bogactwem składników odżywczych. Bazie to świetna opcja nie tylko do wazonu, ale również, aby poprawić nasze zdrowie i wzmocnić odporność. Wystarczy zerwać kilka i dokładnie umyć, a następnie zalać gorącą wodą i parzyć przez około 10 minut. Ewentualnie można również na koniec dodać miód.

Więcej o: