Ile wynosi podatek od mieszkania 2023? Polski Ład sporo namieszał

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz zapłacić podatek od przychodów. Za sprawą wprowadzenia Polskiego Ładu nastąpiło jednak kilka zmian, o których warto wiedzieć. Jaki PIT za wynajem mieszkania należy wypełnić i o czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy.

Podatek od wynajmu mieszkania może być rozliczany na dwa sposoby - prywatnie lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Polski Ład wprowadził jednak znaczące zmiany, które warto mieć na uwadze. Jaki PIT za wynajem mieszkania wypełnić i co zrobić, by prawidłowo się rozliczyć?

Zobacz wideo Czy Polski Ład będzie rewolucją w mieszkalnictwie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podatek od wynajmu mieszkania. Co zmieniło się po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz rozliczyć się z przychodów, jakie otrzymujesz. Zrobisz to prywatnie lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Za sprawą Polskiego Ładu nastąpiły jednak pewne zmiany. W 2022 roku można było rozliczać najem prywatny według skali podatkowej - 17% lub 12% i 32% od uzyskanych dochodów. W grę wchodziło również rozliczenie ryczałtem, czyli 8,5% od przychodu 100 tys. zł oraz 12,5% od nadwyżki 100 tys. zł. Wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło, że wybór nie jest już możliwy. Najem prywatny w 2023 roku może być rozliczany tylko ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Justyna Steczkowska podzieliła się sekretem na idealną sylwetkę. 'Jesteś boginią' Steczkowska podzieliła się sekretem idealnej sylwetki. "Jesteś boginią"

Co z przedsiębiorcami? Jeśli rozliczanie najmu odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, można zrobić to za sprawą podatku liniowego (19% od dochodu), ryczałtu lub po prostu skorzystać ze skali podatkowej.

Jaki PIT za wynajem mieszkania? W ten sposób należy dokonać rozliczenia

Rozliczenie za wynajem mieszkania powinien odbywać się poprzez złożenie formularza PIT-28, PIT-36 lub PIT-36L. W jakich przypadkach należy wypełnić poszczególne dokumenty? 

  • PIT-28 - należy złożyć go, gdy rozliczenie odbywa się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
  • PIT-36 - należy złożyć go, gdy rozliczenie odbywa się według skali podatkowej.
  • PIT-36L - należy złożyć go, gdy rozliczenie odbywa się za sprawą podatku liniowego.

Polski Ład wprowadził też zmiany związane z terminami, w jakich trzeba złożyć poszczególne formularze. Do tej pory PIT-28 można było wypełniać do 28 lutego, lecz w 2023 roku należy złożyć go do 2 maja (30 kwietnia przypada w niedzielę). Podobnie sprawa wygląda, gdy składamy PIT-36 oraz PIT-36L, ponieważ one także powinny zostać złożone maksymalnie do 2 maja.

Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Pieniądze już wkrótce trafią na konta seniorów! Znamy terminy Kiedy 13. emerytura pojawi się na kontach seniorów? Znamy daty

Więcej o: