Co zrobić, żeby firanki się nie gniotły? Zrób to przed praniem, a problem zniknie

Firanki to niewątpliwie piękna ozdoba domowych pomieszczeń. Niestety materiał szybko się gniecie, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z nich na rzecz okiennych rolet. Na szczęście istnieje prosty trik, który w mig rozwiąże problem. Czy znasz już tę metodę?

W trosce o wygodę coraz więcej osób rezygnuje z firanek na rzecz rolet. Mało kto się temu dziwi — materiał szybko się brudzi, gniecie i wymaga starannej pielęgnacji. Okazuje się, że istnieją proste sposoby, by utrzymać je w świetnym stanie, a na dodatek zapobiec gnieceniu się. Wystarczy, że przed praniem zrobisz jedną rzecz.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Co zrobić, żeby firanki się nie gniotły? Zrób to przed praniem, a problem zniknie

Najczęściej firanki prane są w pralce, przez co łatwo się gniotą, a później trudno przywrócić im korzystny kształt. Na szczęście istnieje trik, który pomoże to zmienić. Wystarczy przed praniem złożyć je w kostkę i umieścić w pokrowcu lub zwykłej poszewce na poduszkę. Później należy włożyć je do pralki i wyprać standardowym sposobem. Warto zwrócić uwagę, by bęben nie był przeładowany, a znajdujące się w nim materiały zajmowały mniej więcej 1/3 miejsca. 

Jeśli zamierzasz wyprać firanki w pralce, sprawdź zalecenia producenta z metki produktu. Dowiesz się z niej, jak odpowiednio dostosować temperaturę prania. Gdy cykl się skończy, sztuczne materiały rozwieś od razu, a naturalne wyprasuj.

Jak odzyskać biel firanek? Proste triki na śnieżnobiałe tkaniny

Jasne firanki mają to do siebie, że z czasem tracą pierwotny kolor i szarzeją. Na szczęście można je wybielić prostymi, domowymi produktami. Okazuje się, że niektóre metody stosowały już nasze babcie i prababcie.

  1. Skorupki z jajek kurzych — Włóż je do lnianego woreczka, zabezpiecz, by się nie otworzył i wypierz w pralce razem z firankami.
  2. Sok z cytryny — Namocz materiał w wodzie z dodatkiem soku, a kilka godzin później włóż go do pralki i upierz. Cytrus rozjaśni materiał, a na dodatek usunie zapach dymu papierosowego.
Więcej o: