Godzina dla Ziemi 2023 - tylko dziś jeden symboliczny gest ma bardzo duże znaczenie

Godzina dla Ziemi już dziś. W ostatnią sobotę marca po raz kolejny odbędzie się akcja, która ma na celu skłonienie do refleksji nad problemami związanymi ze środowiskiem. W jaki sposób do niej dołączyć? Podpowiadamy.

Godzina dla Ziemi WWF. O co w niej chodzi?

Skąd wzięła się akcja Godzina dla Ziemi WWF? Chodzi o jedną z największych akcji społecznych, które mają na celu uwrażliwienie na problemy związane ze środowiskiem. Została ona zainicjowana przez World Wide Fund for Nature, czyli działający od 1961 r. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody. Zadaniem organizacji jest powstrzymanie degradacji środowiska naszej planety i stworzenie przyszłości, w której człowiek będzie mógł funkcjonować w harmonii z przyrodą.

Godzina dla Ziemi jest niezwykle medialną akcją, która ma na celu skłonienie osób na całym świecie do refleksji nad zmianami klimatu i wzmocnienie wrażliwości na problem zbyt wielkiego zużycia energii przez jednostki i przedsiębiorstwa. Co roku odbywa się ona w ostatnią sobotę marca. Przy okazji podnoszony jest inny problem dotyczący środowiska naturalnego. Symbolicznym gestem, który łączy osoby biorące udział w Godzinie dla Ziemi, jest zgaszenie niepotrzebnych świateł, które pozostają wyłączone przez 60 min. Stąd bierze się nazwa przedsięwzięcia.

Jak długo rozkładają się śmieci? Zdjęcie ilustracyjne Jak długo rozkładają się śmieci? Szkło aż 4000 lat, plastikowa butelka "tylko" ok. 450 lat

Godzina dla Ziemi Earth Hour 2023 - kolejny rok ze znaną akcją

Godzina dla Ziemi, Earth Hour 2023, odbywa się już po raz kolejny. Pierwsza taka akcja miała miejsce w 2007 r. w Sydney. Wówczas zakończyła się sukcesem, bo wzięło w niej udział ponad 2 miliony osób. Już po roku liczba uczestników zwiększyła się kilkunastokrotnie. Od tego czasu w Godzinę dla Ziemi chętnie angażują się także Polacy. Przykład dają także liczne samorządy, które na godzinę wygaszają światła w ratuszach i najbardziej rozpoznawalnych budynkach w kraju. Sama akcja, choć ma ograniczony wpływ na faktyczne zużycie energii elektrycznej, ma duże znaczenie jeśli chodzi o pobudzanie ludzkiej wrażliwości.

Zobacz wideo Zmiany klimatyczne? „Politycy znają prawdę, ale czeka nas bezsensowna gra wyborcza"

Godzina dla Ziemi 2023 - ważna inicjatywa

Dlaczego godzina dla Ziemi 2023 jest tak istotna? W tym roku jest ona poświęcona palącemu problemowi zaniku różnorodności biologicznej. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wymieranie gatunków jest niebywale dynamicznym procesem. Według najnowszego WWF Living Planet Report na przestrzeni ostatnich 50 lat liczebność monitorowanych populacji zwierząt zmniejszyła się aż o 69 proc. Jeżeli nie obejmiemy przyrody i żyjących w niej gatunków ochroną, to ten dramatyczny trend będzie się pogłębiał. Niszczenie bioróżnorodności to z kolei również katastrofa dla człowieka, który jest od niej zależny. Właśnie Godzina dla Ziemi jest dobrą okazją, by o tym mówić i podejmować w związku z tym decyzje.

Przez palenie w piecach opałem niskiej jakości lub śmieciami powstaje niebezpieczny smog Palenie śmieci. Co zrobić, gdy w naszym otoczeniu ktoś spala odpady?

Godzina dla Ziemi w Polsce. Jak dołączyć?

Jak obchodzona jest Godzina dla Ziemi w Polsce? Można się o tym przekonać już dziś, 25 marca, poprzez dołączenie do akcji. Co trzeba zrobić? Wystarczy o godz. 20.30 wyłączyć wszystkie te światła w mieszkaniu lub domu, które nie są absolutnie niezbędne. Będzie to nasz gest solidarności i dowód tego, że poczuwamy się do troski o naszą wspólną planetę, oszczędne wykorzystywanie energii i dobro zagrożonych gatunków. Świetnym pomysłem będzie również udostępnienie informacji o Godzinie dla Ziemi w social mediach. Przypomni to innym osobom o tym ważnym wydarzeniu.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić baterie? Sprawdź najważniejsze zasady segregacji śmieci

Więcej o: