Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niedziela Palmowa upamiętnia ważne wydarzenie w liturgii chrześcijańskiej. Święto niesie ze sobą znaczącą symbolikę i zawsze wypada na siedem dni przed Wielkanocą. Co oznacza ten zwyczaj i kiedy odbędą się tegoroczne obchody?
Niedziela Palmowa wypada w tym roku 2 kwietnia. Święto nazywane jest także Niedzielą Męki Pańskiej. Jego obchody zawsze mają miejsce na tydzień przed Wielkanocą. Jest to również początek jednego z najważniejszych okresów w roku liturgicznym, czyli Wielkiego Tygodnia. Z tego powodu obrzęd nie ma stałej daty i co rok wypada w innym terminie. Zwykle jest to okres pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.
Obchody Niedzieli Palmowej upamiętniają kluczowe wydarzenie w wierze chrześcijańskiej. Święto jest symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Najbardziej kojarzymy z nią kolorowe palemki. Pstrokate ozdoby mają przypominać gałązki trzymane przez dzieci witające Chrystusa w mieście. Pierwsze obchody Niedzieli Męki Pańskiej przypadają na IV wiek. W tym okresie patriarcha Jerozolimski dosiadał oślicy na podobieństwo Jezusa i zjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do metropolii. Od XI wieku wprowadzono także zwyczaj święcenia palemek.
Niedziela Palmowa ma symbolizować męczeństwo Jezusa i jego triumf nad śmiercią. Procesje z palmami mają podkreślać wartość jego drogi ku zbawieniu ludzi, jak i nieśmiertelność duszy. W Polsce istnieje wiele oddzielnych tradycji związanych z tym świętem. W dawnych czasach palmy miały chronić cały dom przed złem i chorobami. Wkładano ich fragmenty za święte obrazki lub przybijano je nad drzwiami wejściowymi. W niektórych miejscach wierzący zjadali również charakterystyczne bazie, aby wzmocnić efekty ochronne.