Kiedy jest Niedziela Palmowa? Data nie jest przypadkowa. Co oznacza to święto?

Kiedy jest Niedziela Palmowa? Święto rozpoczyna jeden z najważniejszych okresów w roku liturgicznym. Wspomina wyjątkowe wydarzenie, a jego pierwsze obchody w naszym kraju miały miejsce już w średniowieczu. Dowiedz się, kiedy wypada i co symbolizuje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone Wybierz serwis

Niedziela Palmowa upamiętnia ważne wydarzenie w liturgii chrześcijańskiej. Święto niesie ze sobą znaczącą symbolikę i zawsze wypada na siedem dni przed Wielkanocą. Co oznacza ten zwyczaj i kiedy odbędą się tegoroczne obchody?

Coraz więcej Polaków decyduje się na unieważnienie małżeństwa. 'Przestali się bać' (zdjęcie ilustracyjne) Ksiądz zabrał głos na temat bezdzietnych małżeństw. Jego słowa mogą oburzyć wiele osób

Kiedy jest Niedziela Palmowa? Zwyczaje Wielkanocne to nie tylko święconka i rezurekcja

Niedziela Palmowa wypada w tym roku 2 kwietnia. Święto nazywane jest także Niedzielą Męki Pańskiej. Jego obchody zawsze mają miejsce na tydzień przed Wielkanocą. Jest to również początek jednego z najważniejszych okresów w roku liturgicznym, czyli Wielkiego Tygodnia. Z tego powodu obrzęd nie ma stałej daty i co rok wypada w innym terminie. Zwykle jest to okres pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. 

Fot. Twitter/screenshot Ksiądz poświęcił Maybacha. W tle orkiestra i pieśni kościelne. Nagranie hitem sieci

Niedziela Palmowa - co to za święto? Jego obchody symbolizują ważne wydarzenie

Obchody Niedzieli Palmowej upamiętniają kluczowe wydarzenie w wierze chrześcijańskiej. Święto jest symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Najbardziej kojarzymy z nią kolorowe palemki. Pstrokate ozdoby mają przypominać gałązki trzymane przez dzieci witające Chrystusa w mieście. Pierwsze obchody Niedzieli Męki Pańskiej przypadają na IV wiek. W tym okresie patriarcha Jerozolimski dosiadał oślicy na podobieństwo Jezusa i zjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do metropolii. Od XI wieku wprowadzono także zwyczaj święcenia palemek.

Niedziela Palmowa ma symbolizować męczeństwo Jezusa i jego triumf nad śmiercią. Procesje z palmami mają podkreślać wartość jego drogi ku zbawieniu ludzi, jak i nieśmiertelność duszy. W Polsce istnieje wiele oddzielnych tradycji związanych z tym świętem. W dawnych czasach palmy miały chronić cały dom przed złem i chorobami. Wkładano ich fragmenty za święte obrazki lub przybijano je nad drzwiami wejściowymi. W niektórych miejscach wierzący zjadali również charakterystyczne bazie, aby wzmocnić efekty ochronne.

Więcej o: