"Najbardziej niebezpieczne" miejsce do rodzenia w krajach rozwiniętych. Zmarło ponad tysiąc kobiet. "Jest coraz gorzej"

Dane federalne z 2021 roku dowodzą, że sytuacja kobiet rodzących w Stanach Zjednoczonych jest wręcz opłakana. Zdaniem ekspertów to najgorszy rok w historii USA, jeśli chodzi o śmiertelność wśród kobiet ciężarnych. Zmarło tam ponad 1200 obywatelek spodziewających się potomstwa, w trakcie porodu lub po wydaniu dziecka na świat.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Zapadł wyrok ws. Justyny Wydrzyńskiej. Kobieta uznana za winną pomocy aborcyjnej!

"Dane pokazują, że śmiertelność matek w USA gwałtownie wzrosła w 2021 r., a eksperci obawiają się, że jest coraz gorzej" - czytamy na łamach cnn.com. Należy zaznaczyć, że to już kolejny (chociaż dopiero tym razem aż tak gwałtowny) wzrost wskaźnika śmiertelności kobiet ciężarnych w USA na przestrzeni lat - przy czym jest on dwukrotnie wyższy wśród czarnoskórych Amerykanek.

Zdjęcie ilustracyjne Dane z Google pomogą ścigać za aborcję? Firma zabrała głos

Amerykańskie media piszą wręcz o "kryzysie śmiertelności matek".

Eksperci stwierdzili, że trwający w Stanach Zjednoczonych kryzys śmiertelności matek został spotęgowany przez COVID-19, który doprowadził do 'dramatycznego' wzrostu liczby zgonów

- informuje CNN.

Szczegółowe dane znajdują się w raporcie National Center for Health Statistics, opublikowanym w czwartek 24 marca br. przez Centers for Disease Control and Prevention. Raport można przeczytaj tutaj.

Zdjęcie ilustracyjne "Chcieli ze mnie zrobić żywy inkubator". Tak wygląda piekło kobiet po wyroku TK

W 2021 roku, w związku z ciążą i porodem zamarło 1205 kobiet. Centrum porównuje te statystyki z poprzednimi latami: w 2018 roku wskaźnik śmiertelności matek wyniósł 658, w 2019 - 754, a w 2020 - 861.

"Najbardziej niebezpieczny kraj do rodzenia dzieci"

"The Wall Street Journal" z kolei zwraca uwagę, że liczba zgonów kobiet ciężarnych w Stanach w 2021 jest 10 razy większa niż innych krajach rozwiniętych - takich, jak np. Japonia, Izrael, Hiszpania, Australia i Austria. Jest to "najbardziej niebezpieczny kraj do rodzenia dzieci wśród tych rozwiniętych" - wskazano.

Zakaz aborcji w USA USA. Zakaz aborcji to dopiero początek. Kolejnym celem antykoncepcja

Jakie są przyczyny tak dramatycznego stanu rzeczy? Eksperci przekonują, że mają one głównie podstawy społeczne, które "utrudniają dostęp do opieki zdrowotnej albo pogarszają stan zdrowia pacjentek w czasie ciąży". Do śmierci kobiet ciężarnych w USA najczęściej prowadzą schorzenia powiązane z niewydolnością układu krążenia, nadciśnienie, a także choroby cywilizacyjne - takie, jak np. otyłość i choroby serca.

"Eksperci twierdzą, że około 50 proc. zgonów kobiet można by zapobiec"

O tym, że liczba kobiet umierających w trakcie ciąży lub porodu w USA jest alarmująca, informowano już w 2017 roku. Opublikowano wówczas wynik 4-letniego śledztwa "USA Today", które wykazało m.in., że w 2017 roku zmarło 700 ciężarnych, a 50 tysięcy doznało poważnych obrażeń podczas porodu.

Protesty i świętowanie przed siedzibą Sądu Najwyższego USA. Sąd Najwyższy uchylił wyrok Roe vs. Wade. To oznacza zakaz aborcji

"Śmiertelność matek w Stanach Zjednoczonych stale rośnie. Stany Zjednoczone mają obecnie najwyższy wskaźnik (śmiertelności matek - red.) w krajach rozwiniętych - alarmowało "USA Today" w 2017 r.

Eksperci twierdzą, że około 50 procentom zgonów kobiet z przyczyn związanych z porodem można by zapobiec, gdyby miały lepszą opiekę medyczną i jest to naprawdę zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jesteśmy jednym z najbogatszych krajów na świecie i wydajemy tak dużo na opiekę medyczną. Nie mówimy tylko o kobietach, które umierają. Mówimy też o 50 000 amerykańskich kobietach, które doznają krzywd, zmieniających ich życie

- mówiła w studio "CBS This Morning" kilka lat temu reporterka śledcza "USA Today", Alison Young.

Władze Teksasu ukryły dane dotyczące śmiertelności matek?

W 2022 roku z kolei wyszło na jaw, że Departament Stanowych Usług Zdrowia w Teksasie nie dotrzymał terminu opublikowania danych z 2019 r., dotyczących wskaźników śmiertelności matek na terenie stanu. Tłumaczono, iż dane te zostaną podane do wiadomości opinii publicznej w połowie 2023 roku.

Samuel Alito USA. SN ws. aborcji powołują się na prawnika, który sądził czarownice

"To, co może wydawać się przejawem niekompetencji administracyjnej, może być próbą ukrycia przed opinią publiczną potępiających statystyk stanowych i ogólnokrajowych aż do połowy kadencji w 2022 roku" - czytamy na łamach "The Hill".

Protesty przed Sądem Najwyższym w 1989 roku Amerykańskie prawo do aborcji nie dotrwa do 50. rocznicy wprowadzenia

Przypomnijmy, że jednocześnie trudna jest sytuacja Amerykanek, chcących uzyskać dostęp do aborcji - szczególnie w Teksasie. Według obowiązującego tam prawa, kobieta decydująca się na aborcję zwolniona jest z odpowiedzialności karnej, ale za samą pomoc w terminacji ciąży grozi kara nawet dożywotniego więzienia. 

Zdjęcie ilustracyjne Przechwycił SMS-y żony. Pozywa jej przyjaciółki na 3 miliony dolarów za pomoc w aborcji

Decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego z czerwca 2022 r., uchylająca wyrok w słynnej sprawie Roe vs. Wade, praktycznie pozbawiła Amerykanki prawa do aborcji. Najwyższa instancja wymiaru sprawiedliwości pozostawiła autonomiczną decyzję w tym zakresie poszczególnym stanom USA.

Źródła: cnn.com/thehill.com/USA Today/CBS News/insider.com/https://www.npr.org/

Więcej o: