Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - 10 gatunków, które nie sprawią Ci kłopotu

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę pomogą stworzyć magiczny ogród na każdej, nawet najmniejszej przestrzeni. Planujesz zaczarować swój balkon lub taras przy pomocy kwiecistych donic? Sprawdź, co wybrać.

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca zaczynamy marzyć o kwiecistych wodospadach i miłych chwilach w zaciszu przydomowych balkonów i tarasów. Kwiaty poprawiają humor i są prawdziwą ucztą dla oka. Poniżej znajdziesz przegląd najlepszych roślin do uprawy w donicy. 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - dlaczego warto postawić na pojemnik?  

Doniczki sprawdzają się na małych przestrzeniach, co więcej można je dowolnie przestawiać w zależności od warunków pogodowych. Zestaw ładnych donic stworzy ciekawą kompozycję, donice ustawione jedna na drugiej to oszczędność miejsca i patent na wydzielenie strefy do wypoczynku z naturalną osłoną od wiatru. Donica to idealne rozwiązanie zarówno dla wieloletnich gatunków jak i roślin jednorocznych, które można ze sobą łączyć i w razie potrzeby w prosty sposób wymienić na nowe. Małe pojemniki to dobry sposób na rozrywkę dla małych ogrodników, dziecięcy ogródek to miłe zajęcie na dłuższą chwilę.

Wiosenne kwiaty - kiedy jest idealny moment? 

Cebulki kwiatów sadzimy na jesień, pod ziemią spokojnie przeczekają zimę i podziękują za opiekę pięknym kwiatostanem na wiosnę. Delikatne sezonowe kwiaty sadzimy, gdy zniknie ryzyko nocnych przymrozków, czyli późną wiosną. 

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - co wybrać? 

Poniżej prezentujemy najlepsze gatunki kwiatów do uprawy w donicy wraz z krótką charakterystyką: 

  • Bratki - te wytrzymałe rośliny doskonale radzą sobie z nocnym przymrozkiem oraz chłodniejszą temperaturą. 

Jakie kwiaty posiać na wiosnę? Posadź je w swoim ogrodzie w marcu, a pięknie zakwitną już wczesnym latem. BratkiJakie kwiaty posiać na wiosnę? Posadź je w swoim ogrodzie w marcu, a pięknie zakwitną już wczesnym latem. Bratki pixabay.com

  • Pierwiosnki - idealne kwiaty dla początkujących ogrodników ze względu na niską cenę i łatwą uprawę. Pierwiosnki kwitną najwcześniej i jako pierwsze witają wiosnę. 

PierwiosnkiPierwiosnki Julia Filirovska/Pexels

  • Petunie to wiele kolorów do wyboru, obfita ilość kwiatów oraz stosunkowo łatwa uprawa. Prawdziwi entuzjaści petunii mogą zaopatrzyć się w odmiany o dwóch kwiatach z uroczym nakrapianym wzorem. 

petuniapetunia 29547356/pixabay

  • Werbena - kompaktowa roślina, która idealnie czuje się w małych doniczkach. Możesz wybrać klasyczną biel lub postawić na mocne czerwienie i fiolety. 

Kwiaty na słoneczny balkon: werbenaKwiaty na słoneczny balkon: werbena Zdjęcie ilustracyjne/iStock

  • Piwonie - szukasz okazałych kwiatów do dużej donicy? Postaw na piwonie. Pierzaste kule o magicznym zapachu to idealne towarzystwo do relaksu. 
  • Polne kwiaty - naturalne schronienie dla dzikiej przyrody.

Kwiaty na słoneczny balkon: werbenaFot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

  • Irysy o płatkach, które przypominają kolorowe piórka, fantastycznie komponują się z innymi gatunkami. 
  • Krokusy pięknie pachną i są ważnym źródłem pyłku dla pszczół. 
  • Żonkile - poradzą sobie nawet w trudnych warunkach i są pięknym dodatkiem na święta wielkanocne.
  • Tulipany w różnych kolorach. Rośliny, które będą wspaniałą ozdobą każdego ogrodu.

Zobacz też: Sadzenie warzyw w skrzyniach. Jakie gatunki się sprawdzą? Lista jest długa

Więcej o: