Niedziela Palmowa - kiedy wypada? Zobacz, jak zrobić palmę wielkanocną DIY

Niedziela Palmowa to dzień, który wprowadza wiernych w bogaty znaczeniowo Wielki Tydzień. W polskiej tradycji kojarzy się także ze święceniem kolorowych palm. Nie zabraknie ich także w tym roku.

Niedziela Palmowa i jej znaczenie

Jakie znaczenie ma Niedziela Palmowa? Dzień ten określany jest jako Niedziela Męki Pańskiej, zwyczajowo także ''wierzbna'' lub ''kwietna''. Jest to zawsze święto ruchome, które przypada dokładnie siedem dni przed Wielkanocą. Może więc przypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. 

Sama Niedziela Palmowa została ustanowiona jako wspomnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wiadomo, że obchodzono ją już w IV w. W Ewangeliach opisano to wydarzenie jako wjazd Chrystusa do miasta na oślicy, któremu lud miał wyjść mu na spotkanie, krzycząc ''Hosanna! Błogosławiony ten, który przychodzi w imię pańskie''. Zwyczajowo w dłoniach Żydów miały znajdować się gałązki palmowe, które rzucano pod nogi Jezusa. W kościołach tego dnia nie tylko święci się kolorowe palmy, ale nade wszystko czyta Mękę Pańską, czyli stosowne fragmenty Ewangelii, które opisują ostatnie dni i godziny Jezusa przed ukrzyżowaniem. 

Paznokcie wielkanocne 2023 - sprawdź 10 wiosennych wzorów na nowy sezon. Zdjęcie ilustracyjne Paznokcie wielkanocne 2023 - zapraszamy na przegląd wiosennych wzorów na nowy sezon

Niedziela Palmowa 2023: rodzaje palm wielkanocnych

Z czym związana będzie Niedziela Palmowa 2023? Po kilku latach niepewnej sytuacji pandemicznej wydaje się, że tym razem będzie już można liczyć na pełne obchody bez ograniczeń i masek. Podstawowym atrybutem tego dnia jest palma. Wyróżnia się przy tym:

  • palmy wileńskie wykonane z różnych traw i barwionych kwiatów, które ciasno owija się wokół patyka; zwykle mają od 20 do 70 cm i są zdecydowanie najbardziej powszechnymi w naszym kraju;
  • palmy kurpiowskie wykonane z kwiatów bibułowych, przymocowane do solidnego pręta i owinięte roślinami zimozielonymi - mają od 2 do nawet 10 m długości;
  • palmy z południowej Polski, które owija się wokół prętów wierzbowych lub wiklinowych i ozdabia czubem z kolorowych kwiatów i wstążek; mają do kilkunastu metrów.

Jak więc widać - palmy mogą być bardzo różnorodne. Ciekawe jest to, że poza Polską zwyczaj ich przygotowywania przetrwał także w niektórych innych państwach. Mowa tu choćby o Austrii i niektórych częściach Niemiec.  

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023?

Do tego szczególnego dnia pozostało już niewiele czasu. Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023? W tym roku zaczekamy na nią do 2 kwietnia. Warto więc bardzo szybko zabrać się za kupno odpowiedniej palmy. Można ją także przygotować samemu.

jak zrobić dekoracje wielkanocne? Stroik na Wielkanoc - misterne konstrukcje i proste pomysły

Jak zrobić palmę wielkanocną? Prosty sposób

Jak zrobić palmę wielkanocną samemu? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Naturalnie stajemy tu przed dylematem związanym z wyborem materiału. Wykonać je można albo z bibuły, albo także z gałązek i suszonych kwiatów. Pierwszy materiał z pewnością będzie łatwiej zdobyć. Konieczne jest też znalezienie odpowiedniego elementu, który posłuży za szkielet palmy. Niezbędny będzie też drut (ewentualnie nić) dla związania całości. 

Palmy wielkanocnePalmy wielkanocne Fot. MNStudio / istockphoto.com

Zakładając, że przygotowujemy palmę z materiałów naturalnych, powinniśmy zacząć od związania ze sobą wybranych gałązek bukszpanu, bazi i farbowanych kłosów zbóż. Wszystkie te elementy powinny tworzyć grubą witkę, która posłuży jako korpus. Do niego przy pomocy krótkich drucików lub nici można przytwierdzać suszone kwiaty, ale też koraliki, plastikowe jajeczka lub pióra. 

Zobacz też: Paschaliki wielkanocne: jak samodzielnie wykonać świeczki zapalane podczas śniadania wielkanocnego?

Więcej o: