Wielkanoc coraz bliżej. Ile w tym roku zapłacimy za skompletowanie święconek? Tanio nie będzie

Wciąż zastanawiasz się, ile w tym roku pieniędzy przeznaczysz na przygotowanie wielkanocnej święconki i tradycyjnych posiłków? Jedno jest pewne - Wielkanoc 2023 z pewnością nie będzie należała do tanich. Składniki na tradycyjną sałatkę warzywną okazują się droższe praktycznie o połowę w porównaniu w zeszłym rokiem. Zbliżająca się święta z pewnością nie napawają Polaków optymizmem w temacie finansów.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie ekonomii, aby zauważyć, że tegoroczne święta Wielkanocy mogą okazać się ciężkim czasem dla większości Polaków. Wszystko przez pędzącą inflację, która coraz częściej daje się we znaki w codziennym życiu. Wciąż zastanawiasz się, ile w tym roku zapłacisz za skompletowanie święconki i tradycyjnego wielkanocnego posiłku? Ostrzegamy — tak drogo jeszcze nie było.

Zobacz wideo Tarta z odzysku z sałatki jarzynowej. Idealna na Wielkanoc!

Ile w tym roku wydamy na przygotowania do świąt wielkanocnych? Polacy nie kryją zmartwienia 

Wiele z nas nie wyobraża sobie wielkanocnego okresu bez spotkania z rodziną, któremu najczęściej towarzyszy biesiadowanie przy świątecznym stole. Zanim jednak spotkamy się z najbliższymi, udajemy się ze święconką do kościoła i zastanawiamy się, czego nie powinno zabraknąć wśród tradycyjnych posiłków. W tym roku Wielkanoc zapowiada się nieco inaczej od tych ubiegłych, ponieważ będzie... droga jak nigdy przedtem. 

Według danych przedstawionych przez serwis money.pl inflacja w Polsce w lutym 2023 roku wyniosła 18,4 proc. rok do roku. Warto podkreślić, że jest to najwyższa inflacja od 1996 roku. Nie da się ukryć, znaczący wzrost cen mocno daje się Polakom we znaki. Nie inaczej będzie również podczas nadchodzących świąt wielkanocnych. Ile zapłacimy za najważniejsze w tym okresie produkty? 

Ile w tym roku wydamy podczas świąt wielkanocnych? Dla wielu z nas nie będzie to łatwy czas

Jedno jest pewne — na Wielkanoc w tym roku na pewno nie będzie tanio. Podrożały praktycznie wszystkie produkty charakterystyczne dla danego okresu, w tym m.in. majonez, warzywa, jak również jajka. Jak podaje serwis money.pl, składniki na tradycyjną sałatkę warzywną są droższe niż rok temu o około 45 proc.

Polacy nie kryją swojego oburzenia kolosalnymi podwyżkami cen żywności. Nietrudno zauważyć, że ostatnimi czasy wzrosły ceny praktycznie wszystkich produktów. W internecie coraz częściej możemy doszukać się relacji z zakupów użytkowników, którzy nie kryli swojego zdziwienia cenami, jakie napotkali w sklepach spożywczych. 

Czy wiedziałaś, że obecnie w Polsce za czerwoną paprykę zapłacimy średnio 100 proc. niż jeszcze pod koniec ubiegłego roku? Jeżeli planujesz zainwestować w kilogram wspomnianego warzywa, już teraz musisz się przygotować, że w sklepach najczęściej spotkasz się z ceną wahająca się między 20, a nawet 35 złotych. Jednak nie tylko paprykę zalicza się dziś do produktów, na których zakup część z nas niedługo będzie mogła pozwolić sobie jedynie od święta. 

Według portalu "Rzeczpospolita", u producentów jaja podrożały w ciągu roku nawet o 70–90 proc., na półkach sklepowych na razie o przeszło 30 proc. Eksperci zgodnie przyznają, że to nie koniec wzrostu cen.

Święconka wielkanocna droga jak nigdy przedtem? Polacy przecierają oczy ze zdumienia 

Według wyników badań przeprowadzonych przez Santander Consumer Bank na potrzeby raportu "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022" - na przygotowania do świąt wielkanocnych co piąty Polak wyda w tym roku między 400 a 500 zł. Większość wydatków ma być przeznaczona właśnie na żywność. Ile zapłacimy za konkretne produkty wchodzące w skład wielkanocnej święconki? 

  • chleb - od 6 do nawet 20 zł za bochenek
  • jajka - od 1 do 2,5 zł za sztukę 
  • baranek z masła - od 5 do 11 zł 
  • sól - od 3 do 5 zł za kilogram 
  • czarny pieprz - ok. 2 zł za opakowanie 20 g
  • szynka / kiełbasa - w popularnych sklepach spożywczych najczęściej za 600 g szynki zapłacimy ok. 40 zł, a za kiełbasę śląską 500 g ok. 20-25 zł
  • chrzan - od 4 do 10 zł

OFERTY AVANTI24.PL: Ostatni etap wyprzedaży w Mohito. Te wiosenne perełki kupisz za mniej niż 50 zł!

źródło: kobieta.interia.pl, money.pl

Więcej o: