"Mój prąd" jest rządowym programem dofinansowującym fotowoltaikę, który ma na celu wzbudzenie w Polakach zainteresowania odnawialnymi źródłami energii oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Skierowany jest do osób fizycznych planujących wytwarzanie energii w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Niedawno ogłoszono zakończenie czwartej edycji programu. Wynikło to z powodu wyczerpania się zaplanowanego budżetu. Okazuje się, że już w kwietniu 2023 r. ruszy nabór do kolejnej, piątej edycji. Dopłaty mają dotyczyć już nie tylko fotowoltaiki i magazynów ciepła.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Anna Mokwa, Minister Klimatu i Środowiska na spotkaniu w Kozienicach zapowiedziała, że tym razem program będzie rozszerzony. - Rozszerzamy program "Mój Prąd" o dofinansowanie zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, peletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej — powiedziała.
Jak podaje portal "Business Insider" za PAP, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że maksymalnie w formie dotacji będzie można uzyskać do 58 tys. dofinansowania. Na razie nie poinformowano o ostatecznym budżecie piątej edycji "Mój prąd". Co należy zrobić, by skorzystać z programu? W czwartej odsłonie obowiązywały poniższe warunki:
Dopłaty z programu dotychczas zwolnione były z podatku PIT. Wnioski o dotacje można składać po oficjalnym ogłoszeniu naboru przez stronę internetową.