Nawet 58 tys. zł. Tyle może wynieść dofinansowanie do prądu 2023. "Rozszerzamy program"

Niedawno ze względu na wyczerpanie zaplanowanych środków ogłoszono zakończenie czwartej edycji programu "Mój prąd". Okazuje się, że w kwietniu ma ruszyć nabór do kolejnej, piątej odsłony. Dopłaty mają dotyczyć już nie tylko fotowoltaiki i magazynów ciepła. "Rozszerzamy program".

"Mój prąd" jest rządowym programem dofinansowującym fotowoltaikę, który ma na celu wzbudzenie w Polakach zainteresowania odnawialnymi źródłami energii oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Skierowany jest do osób fizycznych planujących wytwarzanie energii w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Niedawno ogłoszono zakończenie czwartej edycji programu. Wynikło to z powodu wyczerpania się zaplanowanego budżetu. Okazuje się, że już w kwietniu 2023 r. ruszy nabór do kolejnej, piątej edycji. Dopłaty mają dotyczyć już nie tylko fotowoltaiki i magazynów ciepła.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co się stało z fotowoltaiką w Polsce? Emilewicz: Trzy lata temu było łatwiej

Minister klimatu i środowiska opowiedziała o rozszerzeniu programu "Mój prąd". "Będzie kompleksowym wsparciem"

Anna Mokwa, Minister Klimatu i Środowiska na spotkaniu w Kozienicach zapowiedziała, że tym razem program będzie rozszerzony. - Rozszerzamy program "Mój Prąd" o dofinansowanie zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, peletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej — powiedziała.

Jak skorzystać z programu "Mój prąd"? W czwartej odsłonie należało spełnić szereg warunków

Jak podaje portal "Business Insider" za PAP, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że maksymalnie w formie dotacji będzie można uzyskać do 58 tys. dofinansowania. Na razie nie poinformowano o ostatecznym budżecie piątej edycji "Mój prąd". Co należy zrobić, by skorzystać z programu? W czwartej odsłonie obowiązywały poniższe warunki:

  • zamontowane urządzenia powinny być nowe i wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące wcześniej;
  • należy korzystać z dofinansowanej instalacji przez co najmniej 5 lat;
  • wymaga się rozliczenia w net-billingu;
  • należy posiadać tablicę informacyjną, że inwestycja została sfinansowana z pieniędzy publicznych;
  • środki na dodatkowe elementy, takie jak magazynowania lub zarządzania energią przysługiwały po zgłoszeniu mikroinstalacji do dofinansowania;
  • program nie obejmował instalacji montowanych na dachach azbestowych;
  • dofinansowanie udzielone było na inwestycje zakończone przed dostarczeniem wniosku o dotację.

Dopłaty z programu dotychczas zwolnione były z podatku PIT. Wnioski o dotacje można składać po oficjalnym ogłoszeniu naboru przez stronę internetową.

Więcej o: