Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Kosztuje 10 zł, a skutecznie rozprawi się ze szkodnikami

Opryski są podstawą pielęgnacji drzew owocowych, jeśli chcemy cieszyć się obfitymi plonami i zdrowymi roślinami bez ataku szkodników. Nie musisz jednak decydować się na kosztowne środki chemiczne. Wystarczy, że sięgniesz po popularny produkt z apteki lub kuchni.

Jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami owocowymi, nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji drzew. Wiosną warto zadbać o opryski, które uchronią je przed szkodnikami oraz chorobami. Przygotujesz je z produktów, które prawdopodobnie masz już w domu. A jeśli nie, z łatwością zaopatrzysz się w nie w pobliskiej aptece lub sklepie spożywczym. Dzięki opryskom nie tylko uratujesz drzewa owocowe przed szkodnikami, lecz także zbierzesz obfite plony.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zanim zrobisz oprysk, wybierz odpowiedni moment. Kiedy najlepiej to robić?

Żeby oprysk był skuteczny, należy przeprowadzić go w odpowiednim momencie. Potrzebne do tego są pewne warunki. Przede wszystkim musi być to bezwietrzny, ciepły dzień. Najlepiej wykonywać oprysk po południu oraz gdy słońce chowa się za chmurami, by nie poparzyć liści drzew owocowych. Istotne jest również to, by wybrać termin, w którym nie są zapowiadane opady deszczu - zarówno przed opryskiem, jak i dzień po. W innym przypadku szybko zostanie zmyty, a my będziemy musieli ponownie powtórzyć cały proces. 

Kosztuje 10 zł, a skutecznie odstraszy szkodniki. Wystarczy przygotować oprysk

Od połowy marca możesz stosować oprysk, który świetnie poradzi sobie z takimi szkodnikami jak przędziorek owocowiec czy misecznik śliwowy. Wystarczy, że do tego celu wykorzystasz produkt, który w aptece kosztuje około 10 zł. Jest nim oczywiście parafina. Jak zrobić z niej skuteczny oprysk drzew owocowych? Wystarczy rozpuścić 100 ml ciekłej parafiny w 5 litrach wody i taką mieszanką dokładnie spryskać drzewa. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności, dlatego przed wykonaniem oprysku zabezpiecz się odpowiednim strojem, okularami ochronnymi oraz rękawiczkami.

Zamiast do pieczenia, użyj do spryskania drzew owocowych. Naturalny środek przeciw szkodnikom za 2 zł

Domowy, naturalny oprysk możemy też przygotować ze świeżych drożdży, których zwykle używamy do pieczenia. Doskonale będzie chronił drzewa owocowe powstawaniu chorób grzybowych. Ten rodzaj oprysku można śmiało wykonywać podczas trwania całego sezonu, powtarzając go co około dwa tygodnie. Wystarczy wówczas rozpuścić 100 g drożdży w 500 ml ciepłego mleka i całość rozmieszać w 10 l wody. Dokładnie należy pokryć nim drzewo owocowe, by uzyskać zadowalające rezultaty.

Więcej o: