Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Temperatura powietrza w pomieszczeniach zależy głównie od szczelności okien. Jeśli myślałaś, że nic nie da się z tym zrobić, jesteś w błędzie. Okazuje się, że szczelność okien można regulować. Mają one kilka trybów, dzięki którym możesz zaoszczędzić pieniądze, np. podczas sezonu grzewczego. Właśnie rozpoczęła się astronomiczna wiosna, więc przyszedł czas na przestawienie trybu w oknach z zimowego na standardowy.
Każde okno PCV ma trzy tryby: standardowy, letni i zimowy. Powinnaś zmieniać je zgodnie z porami roku. Określają one stopień dociśnięcia skrzydła okna do jego ramy. W trybie standardowym skrzydło okna ma średnią pozycję mocowania, więc sprawdzi się w okresie wiosennym i jesiennym. W trybie zimowym skrzydło okna jest ścisłe i dokładnie dopasowane do ramy, natomiast w trybie letnim skrzydło jest zamocowane najmniej szczelnie. Dzięki takim ustawieniom latem powietrze może swobodnie krążyć po pomieszczeniu i zapewniać komfortowe warunki. Z kolei tryb zimowy pozwoli na zatrzymanie ciepła w domu, dzięki czemu nie będziesz musiała intensywnie nagrzewać pokoju.
Otwórz okno i sprawdź, w którym kierunku są skierowane śruby wystające ze skrzydła. To one odpowiadają za siłę docisku uszczelki. Gdy śruba jest ustawiona grubszą stroną do uszczelki, jest to tryb zimowy, a jeśli węższą, jest to tryb letni. Dla pewności możesz sprawdzić przepływ powietrza. W trybie letnim od okien będzie wiało mocniej. Jeśli chcesz zmienić ustawienia okna z trybu zimowego na standardowy, zrobisz to za pomocą klucza francuskiego albo klucza płaskiego 8. Wystarczy chwycić za śrubę i przekręcić ją o 90° względem poprzedniego ułożenia.