Sarny potrafią narobić wiele szkód w ogrodzie. Podgryzają rośliny, niszczą grządki i zjadają owoce czy warzywa. Na szczęśnie istnieją sposoby, aby zniechęcić je do odwiedzania naszej działki. Jak to zrobić?
Zobacz wideo
Koziołek potrącony przez auto na Mazurach przeżył. Udzielono mu pomocy
Dlaczego sarny podchodzą do domów? Przyczyną jest człowiek
Niestety z roku na rok naturalne tereny dzikich zwierząt się kurczą i podchodzą one coraz bliżej człowieka. Widok biegających saren jest urokliwy, ale jeśli przychodzą one do naszego ogrodu, sprawiają kłopot. Zwierzęta te szybko przyzwyczajają się do nowych warunków i przychodzą w miejsca, gdzie znajdują pożywienie, a w naszym ogrodzie mają go aż nadto. Warto jednak pamiętać, że aby odstraszyć sarny, należy używać humanitarnych i ekologicznych metod, aby nie zaszkodzić zwierzętom. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na wypłoszenie saren z ogrodu czy działki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak odstraszyć sarny? Wypróbuj domowe sposoby, które nie wyrządzą im krzywdy
- Odstraszacze dźwiękowe. Sarny to płochliwe zwierzęta, więc jakikolwiek nienaturalny lub zbyt głośny dla nich dźwięk szybko je spłoszy. W miejscach, gdzie przychodzą, powieś dzwoneczki, zawieś puszki na patykach lub foliowe torebki.
- Siatka leśna. Ogrodzenie postawione np. wokół sadu może okazać się niezbędne, jeśli sarny regularnie przechadzają się po naszym terenie. Pamiętajmy, że siatka powinna mieć co najmniej 2,5 metra wysokości – w innym wypadku zwierzęta z łatwością ją przeskoczą.
- Bielenie wapnem. To tradycyjna metoda, która była stosowana przez nasze babcie. Obielenie drzew wapnem sprawi, że sarny nie będą podgryzać kory.
- Rośliny odstraszające. Sarny są czułe na zapachy, a posadzenie roślin, które wydzielają dla nich niemiłą woń, sprawi, że nie będą podchodziły do ogrodu. Drażniącymi roślinami dla saren są: cebula, czosnek, bukszpan, begonia, szałwia, jałowiec czy lawenda.