Jak pozbyć się gałęzi z działki? Lepiej ich nie pal. Grozi za to co najmniej 500 zł mandatu

Jak pozbyć się gałęzi z działki? Niektórzy od razu myślą o spaleniu ich w ognisku, jednak działanie grozi wysokim mandatem. Okazuje się, że istnieją inne, zgodne z prawem sposoby. Warto z nich skorzystać, by nie zanieczyścić powietrza i zadbać o środowisko.

Niegdyś palenie gałęzi i liści na działce było powszechne i miało miejsce zwłaszcza w przypadku roślin zainfekowanych chorobami i szkodnikami, jednak dziś przepisy surowo tego zabraniają, a działanie grozi otrzymaniem wysokiego mandatu. Okazuje się, że istnieją inne sposoby, by usunąć roślinne odpady legalnie i bez zanieczyszczania środowiska. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Jak usunąć gałęzie z działki? Zapomnij o paleniu odpadów w ognisku

Gdy ogrodnicy i działkowcy zastanawiają się nad usunięciem resztek gałęzi i roślin, często pierwszym co przychodzi im do głowy, jest rozpalenie ogniska. Budzi to wiele kontrowersji i jest ogromnym błędem. Wytworzony dym uprzykrza życie, a na dodatek rozchodzi się po całej okolicy, co może skutkować potrzebą interwencji odpowiednich służb.

Tak wyglądała 31-letnia Małgorzata Kożuchowska. Fani: 'Chyba sobie żarty robisz' (zdjęcie ilustracyjne) Tak wyglądała 31-letnia Małgorzata Kożuchowska. Fani: "Chyba sobie żarty robisz"

Regulaminy ogrodów działkowych zabraniają przeprowadzania takich czynności, a palenie śmieci nawet naturalnego pochodzenia, grozi grzywną nie niższą niż 500 zł. Informację można znaleźć w artykule 145 Kodeksu wykroczeń.

Mówi o tym również Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. z późniejszymi zmianami. Art. 30 zakazuje przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami, ale zwalnia z zakazu osoby fizyczne prowadzące kompostowanie na własne potrzeby. To znaczy, że nie można spalać odpadów roślinnych, jednak można je samodzielnie kompostować.

Zwiń w kulkę i wyczyść szybę prysznicową. Zacieki oraz osad z mydła znikną w kilka chwil Zwiń w kulkę i wyczyść szybę prysznicową. Zacieki znikną w kilka chwil

Jak wyrzucać odpady zielone? Zrób to w ten sposób, a ochronisz środowisko i unikniesz mandatu

Gałęzie, liście, trawa, trociny, kora drzewa czy kwiaty to odpady zielone, które mogą zostać przekazane osobom wywożącym śmieci. Wystarczy umieścić je w odpowiednim worku z oznaczeniem "bio" i skontaktować się z firmą odpowiedzialną za wywóz odpadów. Okazuje się, że terminy odbiorów śmieci tego typu zwykle ustalane są przez gminy. Dla każdej z nich obowiązuje więc harmonogram.

Odpady zielone można również zanieść do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który można znaleźć w każdej gminie. To dobry pomysł na pozbycie się śmieci wielkogabarytowych, na przykład dużych konarów.

Więcej o: