Jak przesadzać monsterę? Jeden błąd może zmarnować roślinę

Monstera od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych roślin w naszych mieszkaniach. Ma piękne, lekko poszarpane liście i wyrasta do naprawdę sporych rozmiarów, więc wiele osób z czasem musi mierzyć się z jej przesadzeniem. Jak przesadzać monsterę, aby jej nie uszkodzić?

Monstera to tropikalna roślina, która dzięki przepięknej urodzie, zyskała w Polsce wielką popularność. Odpowiednio pielęgnowana zachwyca wyglądem i rozmiarem. Jeśli jednak wsadziłyśmy monsterę do niewielkiej doniczki, za jakiś czas z pewnością będziemy musiały ją przesadzić. Jak to zrobić?

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak pielęgnować monsterę? Rób to, a wyhodujesz piękną roślinę 

Ta oryginalna roślina pasuje do każdego wystroju mieszkania i jest świetnym elementem dekoracyjnym. Jak ją pielęgnować, aby pięknie rosła? Monstera lubi regularne podlewanie – w okresie letnim raz na tydzień, zimą zaś co 2-2,5 tygodnia. Idealną ziemią dla tej rośliny będzie przepuszczalne podłoże torfowe z perlitem lub piaskiem. Nie powinna stać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Można ją postawić na parapecie, lecz nie od południowej strony lub w głębi mieszkania tak, aby miała stały dostęp do światła. Monstera jako roślina tropikalna lubi wilgoć i wymaga zraszania. Warto to robić 2-3 razy w tygodniu, a wówczas jej liście nie będą usychać. W przypadku tej rośliny istotnym elementem jest podpora, ponieważ w naturalnych warunkach pnie się ona w górę po innych drzewach. Podporę można wykonać z drewna lub bambusu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak przesadzać monsterę? Pamiętaj, aby robić to regularnie

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych monstery jest jej przesadzanie. Roślina powinna zmieniać podłoże przynajmniej raz na 2-3 lata w okresie wiosennym. Dzięki temu pozwolimy jej na swobodny wzrost. Starsze i dobrze wykształcone rośliny nie wymagają przesadzania. W takiej sytuacji wystarczy zdjąć górną warstwę gleby – około 3 centymetry i wymienić na nową, która będzie zawierała nowe składniki odżywcze. Idealnym terminem do przesadzania monstery jest marzec i kwiecień, kiedy po zimie zaczyna ona intensywnie rosnąć.

Więcej o: