Jak przesadzać monsterę? Jeden błąd może zmarnować roślinę

Monstera od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych roślin w naszych mieszkaniach. Ma piękne, lekko poszarpane liście i wyrasta do naprawdę sporych rozmiarów, więc wiele osób z czasem musi mierzyć się z jej przesadzeniem. Jak przesadzać monsterę, aby jej nie uszkodzić?

Monstera to tropikalna roślina, która dzięki przepięknej urodzie, zyskała w Polsce wielką popularność. Odpowiednio pielęgnowana zachwyca wyglądem i rozmiarem. Jeśli jednak wsadziłyśmy monsterę do niewielkiej doniczki, za jakiś czas z pewnością będziemy musiały ją przesadzić. Jak to zrobić?

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak pielęgnować monsterę? Rób to, a wyhodujesz piękną roślinę 

Ta oryginalna roślina pasuje do każdego wystroju mieszkania i jest świetnym elementem dekoracyjnym. Jak ją pielęgnować, aby pięknie rosła? Monstera lubi regularne podlewanie – w okresie letnim raz na tydzień, zimą zaś co 2-2,5 tygodnia. Idealną ziemią dla tej rośliny będzie przepuszczalne podłoże torfowe z perlitem lub piaskiem. Nie powinna stać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Można ją postawić na parapecie, lecz nie od południowej strony lub w głębi mieszkania tak, aby miała stały dostęp do światła. Monstera jako roślina tropikalna lubi wilgoć i wymaga zraszania. Warto to robić 2-3 razy w tygodniu, a wówczas jej liście nie będą usychać. W przypadku tej rośliny istotnym elementem jest podpora, ponieważ w naturalnych warunkach pnie się ona w górę po innych drzewach. Podporę można wykonać z drewna lub bambusu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Phoebe Howie Jej piersi sięgały brzucha. Teraz najchętniej "nie nosiłaby nic"

Jak przesadzać monsterę? Pamiętaj, aby robić to regularnie

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych monstery jest jej przesadzanie. Roślina powinna zmieniać podłoże przynajmniej raz na 2-3 lata w okresie wiosennym. Dzięki temu pozwolimy jej na swobodny wzrost. Starsze i dobrze wykształcone rośliny nie wymagają przesadzania. W takiej sytuacji wystarczy zdjąć górną warstwę gleby – około 3 centymetry i wymienić na nową, która będzie zawierała nowe składniki odżywcze. Idealnym terminem do przesadzania monstery jest marzec i kwiecień, kiedy po zimie zaczyna ona intensywnie rosnąć.

Więcej o: