Masz taką monetę w portfelu? Kolekcjonerzy zapłacą za nią nawet 25 tys. zł

Moneta z Nike z 1932 roku o nominale 5 zł to marzenie kolekcjonerów. Jest niezwykle rzadka, przez co jej cena bywa zawrotna. W lutym jedna sztuka została wylicytowana za 64 tys. złotych. Jeśli posiadasz w domu stare monety, warto sprawdzić, czy nie jest jedną z nich.

Moneta pięciozłotowa z Nike z 1932 roku uważana jest za najrzadszą monetę obiegową II Rzeczypospolitej. Jej cena na aukcjach zaczyna się od 25 tys. zł. Szacuje się, że na rynku pozostało niewiele sztuk. Niektóre z nich znajdziemy w muzeach, inne w rękach prywatnych kolekcjonerów. Nie zmienia to faktu, że los niektórych nie jest znany. Być może jesteś w posiadaniu jednej z nich?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Najlepszy banknot kolekcjonerski 2021 roku – „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"

Jak wygląda pięciozłotówka warta kilkadziesiąt tysięcy złotych? Oto co widnieje na awersie i rewersie

Na awersie pięciozłotowej monety z 1932 roku widnieje orzeł w koronie wraz z nominałem, z kolei na rewersie krocząca patronka sportowców i wojowników, bogini zwycięstwa Nike. Autorem projektu był rzeźbiarz Edward Wittig. Na rancie umieszczono wklęsły napis: Salus Reipublicae Suprema Lex, co oznacza "dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem".

Moneta pięciozłotowa z Nike z 1932 rokuMoneta pięciozłotowa z Nike z 1932 roku pl.wikipedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Dlaczego Nike z 1932 roku jest tyle warta? Wszystko z powodu zmiany ustroju monetarnego

Jej bardziej pospolitą wersją jest pięciozłotówka z 1928 roku. Moneta była wybijana w srebrze w latach 1928, 1930-1932, a została wycofana z obiegu z powodu zmiany ustroju monetarnego. Właśnie wtedy przetopiono prawie 23 miliony pięciozłotówek, w tym większość tych z 1932 roku. To właśnie z tego powodu są tak rzadkie i pożądane, a ceny, jakie osiągają na aukcjach, bywają olbrzymie.

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za monetę. Za ile zostały wylicytowane rzadkie pięciozłotówki?

Średnio za monetę z Nike z 1932 roku trzeba zapłacić od 25 tys. zł, w zależności od stanu, w jakim się znajduje. W lutym tego roku jedna sztuka została wylicytowana za 64 tys. zł, w październiku 2019 za 40 500 zł, a w 2015 roku za 75 900 zł. Według szacunków istnieje tylko od 26 do 120 egzemplarzy, co czyni z niej tak rzadki okaz kolekcjonerski. 

Więcej o: