Sadzenie warzyw w skrzyniach. Jakie gatunki się sprawdzą? Lista jest długa

Sadzenie warzyw w skrzyniach to fantastyczny sposób na uprawę roślin, zwłaszcza gdy brakuje miejsca na podwórku. Jakie korzyści ma własny ogródek warzywny na balkonie czy tarasie i jakie rośliny w nim zasadzić? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie musisz wykopywać ogromnej działki na swoim podwórku, aby uprawiać własne warzywa i owoce. Nawet jeśli masz tylko niewielką przestrzeń, możesz stworzyć jadalny ogród z pomocą skrzyni i zapewnić sobie stały dostęp do świeżych ziół, sałat czy pomidorów i nie tylko. Uprawa w skrzyniach otwiera wiele możliwości i można ją wykonać samemu lub kupić gotowy pojemnik. 

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Sadzenie warzyw w skrzyniach to nie tylko trend, ale także rozwiązanie przynoszące wiele korzyści

Już od dłuższego czasu można zaobserwować trwającą modę na sadzenie warzyw, ziół oraz wielu innych roślin w tzw. wzniesionych rabatach, które przybierają formę drewnianych skrzyni. To świetna alternatywa zgodna z ideą życia eko na własną uprawę ekologicznych warzyw dla posiadaczy ograniczonej przestrzeni czy w przypadku braku ogródka. Ma również wiele zalet, które zachęcają do wyboru takiej opcji uprawy roślin. Oprócz walorów estetycznych i dekoracyjnych wymienia się:

  • Nie musisz polegać na swoim ogrodzie, jeśli chodzi o dobrą glebę. Z łatwością dobierzesz odpowiednie podłoże dla wybranych roślin.
  • Skrzynia pomaga uprawiać rośliny w kontrolowanym środowisku. Uchroni rośliny przed szkodnikami, chorobami i chwastami przeniesionymi z gleby ogrodowej. Nie oznacza to, że rośliny nie będą borykać się z tymi problemami, ale będzie ich znacznie mniej.
  • Do pracy z roślinami w skrzyni potrzeba znacznie mniej narzędzi. Będziesz potrzebował jedynie podstawowych rzeczy, takich jak rękawiczki, kielnia, konewka i sekatory.
  • Istnieje szeroka gama możliwości uprawy wielu gatunków roślin. Możesz uprawiać nie tylko warzywa, ale również rośliny ozdobne.

Jakie warzywa sadzić w skrzyniach? Te rośliny idealnie nadają się do uprawy w taki sposób

Uprawa w skrzyniach pozwala również na duże zróżnicowanie gatunków, nawet na bardzo małej powierzchni. Ogród warzywny w pojemnikach można zagospodarować wieloma gatunkami. Możesz wybrać zarówno te o krótkim okresie wegetacji, jak i dłuższym. Idealnie nadają się w zależności od rozmiarów drewnianej doniczki: zioła, sałaty, cukinia, marchew, rzodkiewkę, pomidory, czosnek, buraki, natkę pietruszki, szpinak, papryka, również fasola, brokuły oraz dynia, jeśli dana odmiana zostanie wybrana w sposób przemyślany. Wybierając rośliny do uprawy, pamiętaj, że nie wszystkie dobrze rosną razem. Kombinacje roślin, których należy unikać:

  • fasola, cebula i czosnek;
  • marchewka z koprem;
  • pomidory z ziemniakami;
  • cebula z fasolą lub grochem.
Więcej o: