Jak wyhodować ananasa? Sprawdzony patent na domowe tropiki. Przyda się jabłko

Jak wyhodować ananasa? Nie jest to proste, ale po zapewnieniu odpowiednich warunków i przy odrobinie szczęścia można doczekać się nie tylko rośliny, ale też owocu. Od czego zacząć? Wyjaśniamy.

Jak wyhodować ananasa z owocu? Zadbaj o zdrową bazę 

Zaczynamy od zakupów, potrzebny będzie dojrzały owoc ananasa ze zdrowym, liściastym wierzchołkiem. Następnie czas na wybór odpowiedniej metody, mieszkańcy tropików mogą zasadzić ananasa bezpośrednio w ziemi, ale w polskich warunkach jest to niemożliwe. Roślinę sadzimy w donicy, którą w lecie warto wystawić na zewnątrz, a przy spadku temperatury ponownie przenieść do domu. Jak wyhodować ananasa z owocu? Sprawdź, jak powinien przebiegać cały proces. 

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - 10 gatunków, które nie sprawią Ci kłopotu. Zdjęcie ilustracyjne Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - 10 gatunków, które nie sprawią Ci kłopotu

Jak wyhodować ananasa krok po kroku w domowych warunkach? 

Zastanawiasz się, jak wyhodować ananasa? Oto prosta instrukcja krok po kroku:

Ananas. Zdjęcie ilustracyjneAnanas. Zdjęcie ilustracyjne istock / RenataKa

 • Przy pomocy ostrego noża należy odciąć liściasty wierzchołek
 • Następnie usuwamy miazgę owocową, należy zostawić ok. 3 cm łodygi
 • Całość pozostawimy do wyschnięcia na okres mniej więcej jednego tygodnia. 
 • Po upływie tego czasu koniec łodygi umieszczamy w donicy z dobrze przepuszczalną ziemią. 
 • Przez kolejne dwa, trzy miesiące należy utrzymywać wilgotną glebę
 • W momencie, gdy pojawią się korzenie, glebę należy lekko podsuszyć pomiędzy kolejnym podlewaniem. 
Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Jak wyhodować ananasa w doniczce - kwiat 

Po pierwszym etapie pojawia się nadzieja na kwiatostan. Jak wyhodować ananasa w doniczce z szansą na kwitnienie? W momencie, gdy nasza roślina osiągnie wysokość około 30 cm, do donicy należy włożyć dojrzałe jabłko i okryć całość plastikową torbą. Jabłko wytworzy gaz etylenowy, który pobudzi kwitnienie. W tym czasie roślinę należy trzymać z dala od słońca i po tygodniu zdejmujemy torbę. Przy odrobinie szczęścia po upływie kilku miesięcy, powinien pojawiać się kwiatostan, z którego powstanie owoc. Kiedy zerwać owoc? Obserwujemy dolną połowę, złoty kolor oznacza, że owoc można zerwać, a pierwotna roślina obumrze. 

Odkryto, że ekstrakt z ananasów może mieć korzystny wpływ na osoby zmagające się z chorobą Alzheimera.Odkryto, że ekstrakt z ananasów może mieć korzystny wpływ na osoby zmagające się z chorobą Alzheimera. manfredrichter / pixaby.com

Jak wyhodować ananasa w domu - idealne warunki do wzrostu 

Posadzenie rośliny to nie wszystko, liczy się też odpowiednia pielęgnacja. Jak wyhodować ananasa w domu? O czym należy pamiętać? 

 • Stanowisko - ananas lubi rozproszone światło od strony południowej. 
 • Pomieszczenie powinno być wilgotne z temperaturą do 25 stopni latem i około 20-21 zimą. 
 • Idealna będzie piaszczysta ziemia z dodatkiem gliny o pH od 4,5 do 6,5, można też kupić dedykowaną mieszankę do ananasów. 
 • Ananas wchłania składniki odżywcze przez liście, dlatego dwa razy w tygodniu należy spryskiwać go wodą, zimą tylko raz w tygodniu. 
 • Raz na dwa miesiące roślina potrzebuje nawozu z dodatkiem magnezu

Kiedy przycinać lawendę? Jak przycinać lawendę? Można to robić tylko w określonych terminach

Jak wyhodować ananasa - potencjalne problemy 

Na liściach ananasa mogą pojawić się roztocza, dlatego raz na jakiś czas należy spłukać je wodą. Sprawdzi się też mydło owadobójcze. 

Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do zgnilizny korzeni i w efekcie do śmierci rośliny. Aby to sprawdzić, należy poruszać ananasem w donicy, jeśli jest zbyt luźno, trzeba obciąć przegniłe części. Wylewamy też wodę, która stoi w spodku. 

W razie przebarwień na liściach należy suplementować żelazo, na przykład preparatem w sprayu. 

Zobacz też: Jak i kiedy siać facelię? Przez jeden błąd może nie wykiełkować

Więcej o: