Bananowiec - jak go pielęgnować? Egzotyczna ozdoba do współczesnych wnętrz [uprawa, stanowisko, podlewanie]

Bananowiec jako roślina doniczkowa nie jest oczywistym wyborem, ale jego egzotyczny wygląd i soczysta zieleń pasuje do współczesnych wnętrz i może być centralną ozdobą. Szukasz nietypowych rozwiązań? Sprawdź, jak bananowiec doniczkowy może odmienić Twoje najbliższe otoczenie.

Bananowiec doniczkowy - czy można liczyć na własne owoce? 

Warto wiedzieć, że przeciwieństwie do doniczkowych ananasów, czy awokado bananowiec nie wytwarza owoców w domowym zaciszu. Niestety walory estetyczne to jedyne, na co można liczyć. Brak bananów wynagradzają duże, błyszczące liście i ładne kwiaty. Roślina ta zdecydowanie wyróżnia się zarówno swoim rozmiarem jak i egzotyczną urodą, która wprowadza do domu tropikalny klimat. A co można powiedzieć o kwiatach bananowca? Sprawdźmy. 

Jak wyhodować ananasa? Sprawdzony patent na domowe tropiki. To prostsze niż myślisz. Zdjęcie ilustracyjne Jak wyhodować ananasa? Sprawdzony patent na domowe tropiki. Przyda się jabłko

Bananowiec - kwiat, który zachwyca, czyli duży fiołek na bambusowej nóżce 

Tak w skrócie można wyjaśnić jak wygląda kwiat bananowca. Ciekawe fioletowe pąki kształtem przypominają prawdziwe owoce. Z czasem mięsiste płatki układają się w piękny kielich z żółtym środkiem. To prawdziwa uczta dla oka i oryginalna ozdoba do nowoczesnego salonu. 

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Kwiat bananowiec - najlepszy czas i warunki do wzrostu 

Z czasem system korzeniowy bananowca znacznie zwiększa swoją objętość, dlatego od razu warto pomyśleć o dużej donicy (około 10 l). Najlepszy czas na sadzenie przypada na wiosnę, należy przeprowadzić ten proces w kwietniu. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat bananowca? Uprawa tego kwiatu nie jest trudna, trzeba tylko znać podstawowe zasady pielęgnacji tej rośliny.

Bananowiec. Zdjęcie ilustracyjneBananowiec. Zdjęcie ilustracyjne istock / Michel VIARD

Bananowiec roślina doniczkowa - uprawa i pielęgnacja 

Bananowiec dobrze czuje się w ciężkiej gliniastej ziemi, ale musi być ona dobrze napowietrzona, w tym celu wystarczy dodać keramzyt. Bardzo istotną kwestią jest też drenaż, dlatego na dół donicy należy wsypać warstwę żwiru, na wysokość około 3 cm. 

Bananowiec. Zdjęcie ilustracyjneBananowiec. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Bananowiec to roślina doniczkowa, która wymaga też systematycznego nawożenia. Nie jest to jednak skomplikowane, wystarczy kupić tradycyjny nawóz dedykowany roślinom zielonym lub tropikalnym i postępować według zaleceń producenta. 

Bananowiec w domu potrzebuje częstego podlewania, wodą powinna nasiąknąć cała ziemia. W lecie roślinę podlewamy co dwa dni, zimą wystarczy, że nawodnimy ją raz w tygodniu.  

BananowceBananowce fot pexels

Bananowiec w domu - gdzie ustawić? 

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej ustawić bananowiec w domu? Kluczową rolę odgrywa światło, idealne stanowisko to południowy parapet. Bananowiec to roślina charakteryzująca się też bardzo delikatnymi liśćmi, musi mieć on spokój, nie można go niepokoić firanką, czy zahaczać ubraniem. Nie lubi też częstych wędrówek po mieszkaniu. A jak czuje się na dworze? 

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - 10 gatunków, które nie sprawią Ci kłopotu. Zdjęcie ilustracyjne Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - 10 gatunków, które nie sprawią Ci kłopotu

Bananowiec - roślina. Czy może stać na zewnątrz? 

Od późnej wiosny (okolice maja) aż do wczesnej jesieni idealnym miejscem dla bananowca będzie zaciszny taras. Zaczynamy od kilku godzin w ciągu dnia, co pozwoli zahartować roślinę i jednocześnie uniknąć zimnych nocy. Z czasem przenosimy bananowca na stałe na zewnątrz, a do domu powinien wrócić na początku września. 

Zobacz też: Jak przycinać lawendę? Można to robić tylko w określonych terminach

Więcej o: