Ćma bukszpanowa to koszmar ogrodników. Gdy zaatakuje krzewy, szybko sprawia, że marnieją w oczach. Co zrobić, by skutecznie się jej pozbyć i uratować ogród? Okazuje się, że wcale nie trzeba sięgać po kosztowne rozwiązania. Niezawodne sposoby są w zasięgu ręki, a niezbędne produkty możesz mieć już w domu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeszcze do niedawna nieznane nam było zjawisko ćmy bukszpanowej. Przybyła do Polski, prawdopodobnie z Azji Wschodniej, na zainfekowanych sadzonkach bukszpanu. A zmieniający się klimat sprawił, że doskonale się u nas zadomowiła. Gdy opanuje krzewy, od razu można to zauważyć. Pojawiają się wówczas nadgryzione liście, suche gałązki, a objawem nie do przeoczenia jest gęsta przędza, która pokrywa krzew. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, sięgnij po sposoby, które skutecznie jej zwalczą.
Żeby pozbyć się ćmy bukszpanowej, nie potrzebujesz wcale kosztownych środków ze sklepu ogrodniczego. Dostępnych jest wiele skutecznych alternatyw. Możesz ręcznie zdejmować larwy z gałązek lub strzepywać je z nich, potrząsając krzewem. Doskonale sprawdzi się też potraktowanie bukszpanu silnym strumieniem wody, który zrzuci ćmę. Popularnym sposobem na jej zwalczenie jest również stosowanie oprysków, które przygotujesz ze składników, jakie prawdopodobnie masz już w domu.
Domowy oprysk na ćmę bukszpanową przygotujesz z pomocą mydła potasowego. Wystarczy już 75 g produktu startego na tarce i rozpuszczonego w 5 l ciepłej wody, by skutecznie pozbyć się szkodnika. Poczekaj, aż mydło się rozpuści, a mieszanka wystygnie. Gotowym roztworem dokładnie spryskaj bukszpan, nanosząc preparat w każdy zakamarek. Zanim się obejrzysz, zapomnisz o problemie.
Do stworzenia skutecznego oprysku możesz również zastosować ocet spirytusowy. 4 łyżki produktu połącz z 3 łyżkami oleju rzepakowego i rozmieszaj w 500 ml wody. Proporcje dostosuj do tego, jak wiele krzewów chcesz potraktować mieszanką na ćmę bukszpanową. Podobnie jak w przypadku roztworu z mydła, spryskaj bardzo dokładnie każdy zakamarek krzewu. Powtarzaj zabieg tak często, jak to konieczne do całkowitego usunięcia szkodnika z bukszpanu.