Jak zagęścić stary trawnik? Zrób to po zimie, a zapomnisz o łysych plackach. Będzie zielony i bujny

Po zimie na trawie często można zauważyć nieestetyczne ubytki i żółte placki, które rzucają się w oczy. Co należy zrobić i kiedy nawozić trawnik? Okazuje się, że zadbanie o murawę nie jest skomplikowane. Wystarczy przygotować świeżą ziemię i trzymać się prostych zasad.

Mamy już wiosnę, a śnieg w wielu miejscach ustąpił na dobre. Po zimie czasem okazuje się, że na trawniku znajdują się ubytki i niektóre obszary pokryły się żółtymi, suchymi plackami. Wygląda to nieestetycznie, dlatego warto poznać proste sposoby na zagęszczenie trawnika, a tym samym poprawienie jego wyglądu. Oto co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Jak posiać ubytki w trawie? Przede wszystkim przygotuj świeżą ziemię

Trawnik po zimie prezentuje się nieestetycznie zazwyczaj dlatego, że został zaatakowany przez szkodniki lub choroby wywołane grzybami. Problem najczęściej występuje po intensywnym, długo utrzymującym się śniegu, przez który trawa nie ma przewiewu. Skutkuje to porażeniem przez pleśń śniegową, co objawia się właśnie charakterystycznymi ubytkami. Oprócz tego trawie szkodzą grasujące nornice żywiące się korzeniami roślin i drążące podziemne korytarze. Okazuje się, że wejścia do tuneli można zwyczajnie zasypać świeżą ziemią i dosiać trawę, która dzięki regularnemu podlewaniu szybko wykiełkuje i zapewni piękny wygląd. Podobnie można zrobić w przypadku żółtych i łysych placków.

  1. Rozsyp ziemię na ubytkach i rozgrab ją.
  2. Przygotuj rowki lub zagłębienia do umieszczenia nasion.
  3. Przykryj nasiona cienką warstwą ziemi.
  4. Umiarkowanie podlewaj, by nie wypłukać nasion. Rób to codziennie przez około 1,5-2 tygodnie.
  5. Gdy trawa zakiełkuje, ogranicz podlewanie i rób to mniej więcej 2-3 dni w tygodniu.

Kiedy nawozić trawnik? Nie zwlekaj, a trawa bujnie i zdrowo urośnie

Trawa zazwyczaj płytko się ukorzenia i szybko pochłania składniki odżywcze zawarte w górnej warstwie gleby. Z tego względu warto nawozić ją 3 razy w roku, by mogła zachować zdrowy wygląd i doskonale się prezentować.

Zaleca się, by pierwsze nawożenie przeprowadzić już wczesną wiosną — w marcu lub na początku kwietnia i tuż po pierwszym koszeniu. Wszystko zależy jednak od pogody. Okazuje się, że nie warto zwlekać z nawożeniem, gdyż trawa zaczyna rosnąć stosunkowo wcześnie. Drugie nawożenie należy zapewnić trawnikowi w połowie czerwca, a trzecie i ostatnie, maksymalnie 2 miesiące później. Niewskazane jest, by nawozić trawnik zimą, gdyż jest wtedy w stanie spoczynku.

Więcej o: