Drzewo oliwne w domu gubi liście? Zwróć uwagę na jeden szczegół. Uratujesz roślinę

Niewiele osób wie, że z powodzeniem można hodować drzewko oliwne w domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, gdy weźmiemy pod uwagę kilka czynników. Jak uprawiać drzewo oliwne, by pięknie i zdrowo rosło? Podpowiadamy.

Masz w domu drzewko oliwne, a może dopiero przymierzasz się do jego zakupu? Miej na uwadze kilka rzeczy, by roślina mogła bujnie i zdrowo rosnąć, zdobiąc twoje wnętrza. Choć nie jest trudna w uprawie, potrzebuje odpowiednich warunków. Jeśli ich nie zapewnisz, szybko zauważysz, że drzewo oliwne gubi liście i marnieje w oczach. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jedzmy rzeżuchę nie tylko od święta! Wzmacnia włosy i zawiera dużo witaminy C

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uprawiać drzewko oliwne? W domu z łatwością możesz zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju

W naturalnych warunkach drzewo oliwne może osiągać pokaźne rozmiary, jednak hodując je w domu, osiągnie maksymalnie 2-3 metry wysokości. Wszystko oczywiście zależy o tego, jak będziemy je przycinać. Ważne jest, by zaraz po zakupie od razu je przesadzić do odpowiedniej ziemi. Najlepiej czuje się w przepuszczalnym podłożu o pH 6-7. Postaw na ceramiczną donicę z odpływem. Gdy będziesz przesadzać drzewko, pamiętaj także o zastosowaniu drenażu, by zapobiec przelaniu rośliny.

Jakich warunków potrzebuje drzewo oliwne, by zdrowo i bujnie rosnąć? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę. Zimą drzewko powinno znajdować się w regularnie wietrzonym pomieszczeniu o temperaturze około 16 stopni Celsjusza. Latem jednak warto wystawić je na dobrze nasłoneczniony balkon, taras lub do ogródka, gdzie śmiało może spędzić cały ciepły sezon. Gdy będzie się kończył uważaj na przymrozki - mogą łato zniszczyć roślinę. Wówczas należy ponownie przenieść ją do domu.

Drzewo oliwne gubi liście i marnieje w oczach? Możesz temu zaradzić

Zauważyłaś, że twoje drzewo oliwne gubi liście lub nie wygląda tak okazale, jak powinno? Przyczyną może być nieodpowiednie dbanie o warunki, jakich potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Zwróć szczególną uwagę na:

  • nasłonecznienie - drzewo oliwne wymaga jasnych stanowisk, bo inaczej będzie zrzucać liście;
  • podlewanie - gdy przelejesz roślinę, narazisz ją na gnicie korzeni. Rób to maksymalnie raz w tygodniu, a w okresie zimowym nawet rzadziej, w zależności od potrzeb;
  • nawilżenie powietrza - drzewko oliwne doskonale rośnie, gdy ma zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Zastosuj w jej pobliżu nawilżacz lub co jakiś czas zraszaj roślinę wodą;
  • nawożenie - od marca do października warto zasilać roślinę odpowiednim nawozem;
  • przycinanie - subtelne cięcia można robić cały rok, lecz formowanie drzewka warto zrobić wczesną wiosną, by do lata mogło odbić.
Więcej o: