Co ile można oddawać krew? Kobiety obowiązują inne zasady

Co ile można oddawać krew? Okazuje się, że wpływ na to ma wiele czynników. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kobiet, a inaczej w przypadku mężczyzn.

Krew ratuje życie, z czego zdaje sobie sprawę praktycznie każdy z nas. Nic więc dziwnego, że niektórzy cyklicznie udają się do punktów krwiodawstwa, by przekazać potrzebującym niezbędny do życia płyn. Daje to wiele satysfakcji i szczęścia, gdyż mamy realną możliwość uratowania życia innej osoby. Nie wiesz, jak często możesz oddawać krew? Sprawdź, jakie obowiązują przepisy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Klaudia El Dursi chciała oddać krew jak ozdrowieniec. "Nie kwalifikuję się"

Co ile można oddawać krew pełną? Okazuje się, że częstotliwość różni się w przypadku kobiet i mężczyzn

W celu zapewnienia bezpieczeństwa dawcom ustalono szczegółowe przepisy, regulujące etapy oddawania krwi. Okazuje się, że w ciągu roku kobieta może oddać krew pełną 4 razy, a mężczyzna 6 razy z przerwami wynoszącymi każdorazowo co najmniej 8 tygodni. Jednorazowo pobiera się 450 ml, czyli jedną jednostkę krwi.

Jeśli oddawano płytki, następne pobranie zarówno krwi pełnej, jak i płytek oraz osocza może nastąpić co najmniej po 29 dniach. W przypadku oddania osocza krew pełną i osocze można znów oddać po co najmniej 15 dniach, a płytki po 29 dniach.

Ogólne zalecenia dotyczące oddawania krwi każdorazowo poddawane są weryfikacji lekarza, który ocenia stan zdrowia dawcy i może samodzielnie ustalić dopuszczalną ilość krwi i składników do oddania w ciągu roku, a także jej częstotliwość. Wtedy do dokumentacji medycznej kandydata dołącza odpowiednie uzasadnienie. Nie każdy wie, że w internecie znajduje się praktyczny kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić, kiedy mniej więcej nastąpi możliwość oddania krwi po raz kolejny. Można go znaleźć na stronie internetowej "Krwiodawstwo.pl". Należy jednak pamiętać, że ma charakter poglądowy i nie jest ostatecznym kryterium kwalifikacji lekarskiej.

Kto może oddać krew? Przepisy jasno to określają

Według aktualnie obowiązujących przepisów krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, jednak w przypadku pierwszej donacji górna granica wynosi 60 lat. Każda osoba planująca zostać dawcą powinna ważyć więcej niż 50 kg, a także nie przyjmować na stałe leków. Powinna być też w pełni zdrowa. Kobiety nie mogą oddawać krwi w trakcie miesiączki, a także trzy dni po zakończeniu krwawienia. Kobiety w ciąży mogą natomiast oddać krew dopiero 6 miesięcy po porodzie.

Więcej o: