Na trawniku pojawiły się żółte plamy? To mogą być pędraki. Pozbędziesz się ich na 4 sposoby

Twój trawnik zaczyna żółknąć, a w niektórych miejscach pojawiają się wyschnięte plamy? Być może w ogrodzie zalęgły się pędraki, przez które rośliny i warzywa łabną i obumierają. Podpowiadamy, jak rozpoznać pędraki oraz jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami.

Pędraki spędzają ogrodnikom sen z powiek. Ich ulubionym miejscem do żerowania są korzenie roślin, przez co szybko je uszkadzają i doprowadzają do ich obumierania. Jak z nimi walczyć? Czy istnieje skuteczny sposób, aby pozbyć się pędraków z ogrodu?

Zobacz wideo Brokuły najzdrowsze są na surowo!

Na trawniku pojawiły się żółte plamy? Uważaj, bo w ogrodzie mogły zadomowić się pędraki

Pędrak to larwalna postać chrząszcza. Chrząszcze składają jaja w ziemi, a z nich wylęgają się larwy, które z czasem przekształcają się w pędraki. Charakteryzują się brązową głową i długością ciała sięgającą do trzech centymetrów. Przebywając w glebie, żywią się korzeniami – nadgryzają je, przez co rośliny powoli zaczynają usychać, ponieważ korzenie nie są w stanie pobierać wody ani składników odżywczych.

Jak sprawdzić, czy pędraki są winowajcami naszych uszkodzonych roślin? Pierwszym zwiastunem obecności pędraków jest obecność chrząszczy majowych. Jeśli widzimy je w okolicy naszego domu, z pewnością złożyły jaja w glebie i w kolejnym roku, możemy mieć problem z pędrakami. Dodatkowym objawem ich obecności jest zżółknięta trawa, suche plamy na trawniku i podsychające, a nawet umierające rośliny.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

 

Jak pozbyć się pędraków? Istnieje kilka sposobów

Domowe sposoby mogą skutecznie zniechęcić pędraki do bytowania w naszym ogrodzie. Oto kilka z nich.

  • Rośliny odstraszające – cebula, lucerna, gorczyca, gryka. Pędraki nie przepadają za tymi roślinami, a posadzenie ich na działce, pomoże je odstraszyć.
  • Zwab je sałatą. Pędraki uwielbiają to warzywo, więc posadzenie ich w jednym miejscu w ogrodzie, skutecznie odciągnie je od innych roślin.
  • Bulwy ziemniaka. Podobnie jak w przypadku sałaty pędraki lubią podgryzać bulwy ziemniaczane. Jeśli umieścisz je w kilku miejscach na działce, porzucą inne rośliny na rzecz smacznego dla nich ziemniaka.
  • Gnojówka z wrotyczu. 1 kg liści wrotyczu mieszamy z 10 litrami wody i pozostawiamy na 2 tygodnie, aby sfermentowaną mieszanką podlewać rośliny. Pamiętajmy jednak, aby przed użyciem rozcieńczyć ją z wodą w proporcji 1:20.
Więcej o: