Wymieszaj i spryskaj chwasty. Środek za 5 zł szybko pozbędzie się ich z ogrodu i kostki brukowej

Walka z chwastami może być niezwykle uciążliwa. Nie wszystkie sposoby skutecznie sobie radzą z ich usuwaniem. Co zrobić, by uratować przed nimi ogród? Wystarczy, że wykorzystasz sprytny domowy trik, który jest świetną alternatywą dla kosztownych środków ze sklepu ogrodniczego.

Choć czasami pięknie się prezentują, chwasty nie bez powodu usuwane są z ogródków i chodników. Bywają uciążliwe, a do tego niszczą uprawy, nad którymi pracujemy często przez wiele sezonów. Jak pozbyć się ich bez uszkodzenia roślin i na długo o nich zapomnieć? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego warto pozbywać się chwastów? Nie chodzi tylko o walory estetyczne

Gdy chwasty pojawią się w ogródku, bardzo szybko zaczynają się rozprzestrzeniać po całej jego powierzchni. Nie mają też problemu z tym, by łatwo dostosować się do panujących warunków, dlatego tak trudno jest się ich pozbyć. Są silne wytrzymałe i doskonale ukorzeniają się w glebie. Właśnie dlatego warto usuwać je z trawników i ogrodów. Jeśli nad nimi nie zapanujemy, mogą zniszczyć uprawy oraz hodowane przez nas rośliny, a na trawie pozostawią nieestetyczne puste przestrzenie. Jeśli zaczną przysłaniać rośliny, nasze uprawy szybko zmarnieją. Jak jednak się ich pozbyć?

Domowy środek na chwasty. Spryskaj je, a szybko będą tylko wspomnieniem

Popularnym sposobem na pozbycie się chwastów jest wykorzystanie oprysków. Niektórzy decydują się na zastosowanie chemicznych mieszanek ze sklepów ogrodniczych, a inni stawiają na domowe rozwiązania, które bywają niezwykle skuteczne. Zanim sięgniesz po agresywne rozwiązania, wypróbuj środek na chwasty, który samodzielnie stworzysz z kilku składników. Nie musisz się jednak obawiać, prawdopodobnie masz je już w domu.

Wystarczy, że połączysz ocet spirytusowy z wodą w proporcjach 2:1 i takim roztworem wykonasz oprysk chwastów. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim na obszarach, gdzie jest chodnik lub kostka brukowa. Jeśli chcesz usunąć tym sposobem chwasty z trawnika czy ogródka uważaj, by nie pokryć nim roślin, ponieważ może je uszkodzić.

Posyp kostkę brukową lub chodnik. Zrób to wczesną wiosną, a chwasty się nie pojawią

Kolejnym interesującym sposobem na pozbycie się chwastów jest zastosowanie sody oczyszczonej. W większych opakowaniach można kupić ją przez internet, a wówczas cena również zwykle jest korzystniejsza. Należy posypać nią obficie zakamarki między szczelinami chodnika, podjazdu lub kostki brukowej, a zapomnisz o problemie. Trzeba jednak wykorzystać ten trik wczesną wiosną, gdy chwasty są młode i jest ich niewiele.

Pamiętaj również, że soda oczyszczona doskonale sprawdzi się także w innych celach. W ogrodzie możesz użyć jej także do odstraszenia mrówek czy ślimaków, które lubią osiadać na hodowanych przez nas roślinach. Jeśli chcesz więc uchronić swoje uprawy, soda oczyszczona doskonale się do tego sprawdzi. 

Więcej o: