Za te grzechy nie otrzymasz rozgrzeszenia. Niektóre grożą nawet ekskomuniką

Nadchodzi Wielkanoc, a wraz z nią wiele z nas pragnie przystąpić do spowiedzi. Pamiętajmy jednak, że nie za wszystkie grzechy otrzymamy od księdza rozgrzeszenie. Sprawdź, które grzechy według nauk Kościoła są najcięższe.

Wielkanoc to ważne święto dla katolików. W tym okresie wiele osób bierze aktywny udział w mszach świętych oraz przystępuje do spowiedzi wielkanocnej. Warto jednak wspomnieć, że nie za wszystkie grzechy ksiądz udziela rozgrzeszenia.

Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Co jest grzechem ciężkim? Oto lista

Przed przystąpieniem do spowiedzi często zastanawiamy się, czy dany grzech zalicza się go grzechów ciężkich, czy lekkich? Grzechy lekkie inaczej nazywane są powszednimi i są to grzechy popełnione nieświadomie lub takie, które nie naruszają naszej jedności z Bogiem. Grzechy ciężkie natomiast są popełniane świadomie i dotyczą bardzo wrażliwych i ważnych kwestii wiary. 

Do grzechów ciężkich zaliczamy: zabójstwo, samobójstwo, kradzież, świętokradztwo, okultyzm i wróżby. Czy popełnienie jakiegokolwiek innego grzechu wiąże się z udzieleniem rozgrzeszenia? Otóż nie. Ksiądz może odmówić rozgrzeszenia, kiedy nie widzi chęci poprawy lub zapowiedzi zmian np. gdy osoby mieszkające ze sobą bez ślubu otwarcie mówią, że nie zamierzają zmieniać stanu cywilnego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Laminacja włosów w domu? Na niezbędny produkt wydasz 4 zł. Sprawdź, czy masz go w kuchni Laminacja włosów w domu? Na niezbędny produkt wydasz 4 zł

Tych grzechów lepiej nie popełniaj. Grozi to ekskomuniką

Jest też 8 grzechów, za które grozi ekskomunika. Jak podaje portal dobraspowiedz.pl, zalicza się tu:

  • Znieważenie postaci konsekrowanych.
  • Przymus fizyczny lub zabójstwo papieża.
  • Rozgrzeszenie wspólnika przeciw szóstemu przykazaniu.
  • Święcenie na biskupa bez papieskiego mandatu.
  • Bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi.
  • Usiłowanie wyświęcenia kobiety.
  • Naruszenie tajemnicy spowiedzi.
  • Publiczne rozpowszechnianie spowiedzi.

Co kryje się pod tym tajemniczym terminem? Ekskomunika to nic innego jak wyłączenie ze wspólnoty Kościoła i zakaz przyjmowania sakramentów. Niedawno na liście znajdowała się również aborcja, lecz po Roku Miłosierdzia papież Franciszek dał kapłanom możliwość rozgrzeszania kobiet, które dokonały tego zabiegu. 

Więcej o: