Turnus bez kolejki i opłat. Ci seniorzy pojadą do sanatorium na koszt państwa

Od 1 stycznia 2023 roku nastąpiły zmiany związane z przyjęciami do sanatoriów. Choć kolejki są teraz krótsze niż zwykle, niektórzy mogą wyjechać bez długich miesięcy oczekiwania na turnus. Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z wyjazdu na koszt państwa? Podpowiadamy.

Od 1 stycznia 2023 roku wprowadzono pewne zmiany związane z przyjęciami do sanatoriów. Obowiązują teraz e-skierowania na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową, dlatego nie trzeba już korzystać z papierowej wersji tego dokumentu. Lekarz wystawi bowiem skierowanie do sanatorium internetowo, lecz do 30 czerwca 2023 roku fizyczne egzemplarze wciąż będą honorowane. Wraz z tymi zmianami uprawniono też do wyjazdu z NFZ emerytów rolników. Co należy zrobić, by skorzystać z wyjazdu i ominąć kolejki? Okazuje się, że niektórzy nie muszą zbyt długo czekać.

Zobacz wideo Marta Manowska ma kompleksy. Jednego się pozbyła, ale gardzi operacjami plastycznymi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skierowanie do sanatorium NFZ. Jakie warunki trzeba spełnić, by wyjechać na turnus?

Aby wyjechać do sanatorium i pokryć tylko część opłat za pobyt, trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim należy mieć skierowanie wystawione przez lekarza, który współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po ocenie stanu specjalista zdecyduje, czy taka forma leczenia będzie dla niego odpowiednia. Należy też mieć aktualne wyniki badań, również tych specjalistycznych oraz niezbędną dokumentację medyczną, jeśli pacjent był hospitalizowany.

Zrobiła sobie piegi z henny 26-latka zrobiła piegi z henny. "Wyglądam jak Fiona"

Zaleca się, by na taki turnus nie jeździć częściej niż raz na 18 miesięcy, a długość jednorazowego pobytu uzależniona jest od miejsca, do jakiego się wybieramy. W sanatorium uzdrowiskowym oraz szpitalu uzdrowiskowym można spędzić 21 dni, w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej 28 dni, a uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dzieci i dorosłych może trwać od 6 do nawet 18 dni.

Wyjazd na turnus na NFZ. Kolejka do sanatorium nie do tyczy tych osób

Zwykle na wyjazd do sanatorium czeka się nawet trzy lata. Jak ustalił fakt.pl, kolejki się jednak skróciły i teraz czas oczekiwania wynosi maksymalnie dwanaście miesięcy. W niektórych województwach można wyjechać już nawet po trzech lub czterech miesiącach. Są jednak grupy, które nie muszą czekać w kolejce, by udać się na pobyt do sanatorium. Należą do nich inwalidzi wojenni oraz wojskowi, kombatanci, uprawnieni żołnierze, weterani, a także honorowi dawcy krwi lub przeszczepu.

Jak prać firanki w pralce? Przestrzegaj tych zasad, a pozostaną jak nowe przez długi czas Jak wybielić firanki? Dorzuć do prania jedną rzecz

Kto wyjedzie do sanatorium na koszt państwa? Niektórzy załapią się na bezpłatny pobyt

Niewiele osób wie, że niektórzy mogą wyjechać na turnus do sanatorium zupełnie za darmo. Kwalifikują się do tego pewne grupy. Są to przede wszystkim dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz osoby, które nadal się uczą i nie ukończyły jeszcze 26 lat. Na takich warunkach mogą wyjechać również dzieci uprawnione do renty rodzinnej oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Raz w roku na darmowy wyjazd mogą wybrać się także ci, którzy podczas pracy mieli styczność z azbestem. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie osób zatrudnionych 28 września 1997 roku lub wcześniej.

Więcej o: