Większość z nas pomija ten element przy myciu zlewu. To błąd! Jest siedliskiem brudu

Jeśli nie chcesz wydawać kroci na wizytę hydraulika, koniecznie pamiętaj o regularnym czyszczeniu zlewu. Okazuje się jednak, że nawet przy regularnym sprzątaniu kuchni, często zapominamy o jednym miejscu, w którym kumuluje się brud.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawet perfekcyjne panie domu mogą zapomnieć o wyczyszczeniu niektórych miejsc. To nic złego. Warto jednak wiedzieć, na jakich trudnodostępnych powierzchniach zbiera się najwięcej brudu. Jedno z nich znajduje się  w zlewie.  

Zobacz wideo Czyścimy zlew i rury domowym (i skutecznym) sposobem

Zwykle nie sprzątamy tego miejsca. Ten błąd może nas sporo kosztować

Przy sprzątaniu zlewu skupiamy się głównie na dokładnym wyczyszczeniu zewnętrznej powierzchni. Warto jednak także zadbać o rury i odpływ. Zwykle zapominamy o dokładnym wyczyszczeniu tych elementów. Zalegający pod zewnętrzną warstwą brud, z czasem może wywoływać brzydki zapach, a także powodować zatory. Ich usunięcie, czy też potencjalna naprawa rur może nas sporo kosztować. Z tego powodu warto wiedzieć, jak w bezpieczny sposób dostać się do trudnodostępnych miejsc i dokładnie je wyczyścić.

Na tiktokowym profilu purdyandfigg można zobaczyć dość nietypowy sposób na odkręcenie kratki odpływu. Po poluzowaniu śruby za pomocą nożyczek, pokazano ile zbiera się brudu pod korkiem. Jak widać wystarczy soda i ocet, aby doczyścić to miejsce. Jednak w komentarzach pod postem można znaleźć wiele oburzonych osób, które musiały ponieść spore koszta po wypróbowaniu tego sposobu. Okazuje się, że odkręcając kratkę w ten sposób, można nieświadomie uszkodzić rury znajdujące się pod zlewem.

Nie róbcie tego, zalałam sobie kuchnie
Kiedy ostatnio wypróbowałam ten trik, spowodowałam przeciek, a spod zlewu odpadła rura.

Jak bezpiecznie wyczyścić odpływ i rury? Jest na to prosty sposób

Aby wyczyścić niewidoczne na pierwszy rzut oka zabrudzenia, wcale nie trzeba niczego odkręcać, czy nawet zdejmować. Wystarczy skorzystać z uniwersalnego triku, dzięki któremu w prosty sposób udrożnimy rury i pozbędziemy się brudu zalegającego w odpływie. Aby osiągnąć ten efekt, należy sięgnąć po kwasek cytrynowy. Wystarczy, że wysypiemy dwie saszetki produktu do opływu, po czym zalejemy je wrzącą wodą. Następnie trzeba zakryć go talerzem i odczekać około 30 minut. Na sam koniec dokładnie opłucz zlew. Podobny efekt można otrzymać, korzystając z proszku do pieczenia. 

Więcej o: