Poniedziałek Wielkanocny. Kiedy jest Śmigus Dyngus?

Poniedziałek Wielkanocny, czyli tradycyjny Śmigus Dyngus przypada w ttm roku dokładnie 10 kwietnia. Jaka jest geneza tego dnia? Skąd wziął się zwyczaj polewania wodą i co oznaczał?

Poniedziałek Wielkanocny - kiedy jest Śmigus Dyngus - czyli skąd w ogóle ta tradycja?

Poniedziałek Wielkanocny - kiedy jest Śmigus Dyngus? Pytają zarówno mali jak i duzi, bo dla wielu osób to ogromna frajda, kiedy można się prawie bezkarnie polewać wodą. Prawie, bo niektóre osoby ponosi fantazja i np. potrafią polewać z wiader jadące samochody czy z balkonów idących przechodniów, co już nie powinno mieć miejsca. Sam jednak zwyczaj, jeśli zachowa się umiar, jest bardzo przyjemnym świętem. Skąd pochodzi? Jest to zwyczaj starosłowiański i dopiero później połączony był z Poniedziałkiem Wielkanocnym w znaczeniu święta katolickiego.

Święta Wielkanocne Religijne życzenia na Wielkanoc. Piękne formuły i wesołe wierszyki wielkanocne

Sama nazwa nie wiadomo do końca jaką ma genezę. Istnieją spekulacje, że wzięła się od niemieckich słów oznaczających "kałamarz, chlust wody" i "śmigać". Co ciekawe - kiedyś Śmigus i Dyngus były odrębnymi zwyczajami. Śmigus wiązał się z symbolicznym biciem witkami wierzbowymi po nogach i polewaniem wodą. Miało to oczyścić z brudu i chorób po zimie. Z czasem doszło również znaczenie oczyszczenia z grzechu. Polewanie wodą miało też sprzyjać płodności. Dlatego spotykało to głównie panny. Natomiast Dyngus był możliwością wykupienia się od podwójnego lania poprzez podarowanie pisanek. Współcześnie Śmigus Dyngus to już tylko polewanie wodą, a niekiedy perfumami.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Poniedziałek Wielkanocny - co to za święto?

Jednym z dni celebrowanych w kościele katolickim i związanych ze zmartwychwstaniem Chrystusa jest Poniedziałek Wielkanocny. Co to za święto? Nie ma jednego, konkretnego i unikalnego znaczenia. Jest przedłużeniem świętowania zmartwychwstania Jezusa i stanowi część całego cyklu dni z tym związanych, a jest ich aż 50. Celebrowanie tych okoliczności trwa bowiem od Niedzieli Wielkanocnej do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Kulminacją samych świąt jest właśnie niedziela, która upamiętnia fundamenty wiary chrześcijańskiej, czyli śmierć i zmartwychwstanie. Są to więc najważniejsze święta w religii katolickiej i z tego też powodu są bardzo hucznie obchodzone.

Śniadanie wielkanocne - jakie produkty powinny pojawić się na świątecznym stole? Co podać na śniadanie wielkanocne? Tradycyjne świąteczne śniadanie

Kiedy jest Śmigus Dyngus?

Warto to wiedzieć, gdyż trzeba bardzo uważać wychodząc z domu, kiedy jest Śmigus Dyngus, bo można zostać oblanym wodą. Przypada on w Poniedziałek Wielkanocny i jest ruchomym świętem, co oznacza, że co roku wypada innego dnia i jedyne, co jest pewne to to, że będzie to właśnie poniedziałek. Ustalenie daty zależy od faz księżyca i wybiera się najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która następuje po nadejściu wiosny. Taki sposób ustalania daty wybrano podczas soboru nicejskiego w 325 r. i od tego czasu ta tradycja jest kultywowana.

Zobacz też: Na czym siać rzeżuchę? Weź 4 zł i idź do apteki. Kiełki będą rosły jak na drożdżach

Więcej o: