Jak i kiedy siać facelię? Przez jeden błąd może nie wykiełkować

Kiedy siać facelię? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Facelia to niezwykle aromatyczna roślina, która przyciąga owady zapylające. Można ją uprawiać jako kwiat ozdobny lub jako roślinę na nawóz zielony. Kiedy siać facelię, aby wyhodować obfite plony?

Kiedy siać facelię? Nie jest to wymagająca roślina, jednak istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, aby wyhodować zdrowe plony tego kwiatu. Facelia jest rośliną niezwykle miododajną, więc cieszy się dużą popularnością nie tylko u ogrodników, ale również wśród pszczelarzy. Podpowiadamy, kiedy siać facelię, aby zebrać obfite plony.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Co to jest facelia i do czego służy? To ulubiona roślina pszczelarzy i rolników

Facelia to niezwykle pożyteczna roślina. Swoim zapachem przyciąga owady zapylające np. pszczoły czy trzmiele. Świetnie odnajduje się w naszym klimacie i wytrzymuje temperatury nawet do -6°C. Facelia jest jedną z roślin hodowanych na poplon, czyli szybko kiełkujących i uprawianych pomiędzy głównymi plonami i hodowanymi np. na zielonkę lub siano. Jest również chętnie uprawiana w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl  

Kiedy siać facelię? Pamiętaj o jednej zasadzie, a nasiona szybko wykiełkują

Kiedy siać facelię? Otóż to zależy od tego, czy chcemy zasiać ją jako plon główny, czy jako roślinę na nawóz. Jeśli chcemy wyhodować ją jako główny plon, wysiewamy nasiona na przełomie marca i kwietnia. Jeżeli facelia ma rosnąć na poplon, siejemy ją do połowy sierpnia. Pamiętajmy, że w okresie między majem a czerwcem, warto wstrzymać się z sianiem nasion, ponieważ możemy zebrać plony mniejsze nawet o 50%. Nasiona umieszczamy w glebie na głębokości 2 cm i dobrze przykrywamy glebą, gdyż w bezpośrednim kontakcie ze słońcem, mogą nie wykiełkować. Pierwsze plony zbieramy już po 50 dniach.

Więcej o: