Jak często prać jeansy? Mało kto zna prawidłową odpowiedź

Gdy kupujemy nowe spodnie, chcemy, aby służyły nam latami. Żeby rzeczywiście tak było, musimy odpowiednio o nie dbać. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, jak prać jeansy i czy w ogóle powinno się je prać. Przychodzimy więc z pomocą.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Znalezienie idealnej pary jeansów to niemały sukces. Odpowiednia długość, krój, a do tego fajny materiał. To wszystko sprawia, że gdy już takie znajdziemy, chcemy, aby służyły nam przez długi czas. Jeans jest bardzo wytrzymały, jednak raz na jakiś czas wymaga odświeżenia. Jak często prać jeansy, żeby wciąż zachwycały wyglądem i kolorem?

Zobacz wideo Jak odmienić stare, nudne jeansy? To naprawdę proste!

Jak często prać jeansy? Odpowiedź nie jest oczywista

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj spodni nosisz. Istnieją dwa typy jeansów: wykonane z surowego denimu oraz takie z domieszką elastanu czy stretchu. Tych pierwszych nie trzeba prać wcale, a już na pewno nie wolno ich prać w pralce. Nie są one rozciągliwe, a pranie powoduje wypłowienie koloru, narusza strukturę spodni i zmienia wygląd materiału. Drugi typ jeansów bez problemu można wrzucić do pralki. Takie jeansy są elastyczne i rozciągają się podczas noszenia, więc podczas prania się skurczą i znów będą dobrze przylegać do ciała. Optymalnie powinniśmy prać jeansy raz na miesiąc.

Jak poradzić sobie z parującym lustrem? Sprytny trik na parujące lustro. Potrzebny produkt znajdziesz w łazience

Jak prać jeansy? Prosty trik z zamrażalnikiem

Jeansy ze stretchem jak najbardziej możesz uprać w pralce w towarzystwie innych ubrań w zbliżonym kolorze. Opróżnij kieszenie spodni, zapnij suwak i wywróć jeansy na lewą stronę. Ustaw tryb prania ręcznego, temperaturę 30-40°C i tryb wirowania 800. Jeansy również susz wywrócone na lewą stronę i pozostaw je do wyschnięcia na suszarce. Nie kładź ich na kaloryferze i nie wystawiaj na działanie słońca, gdyż spowoduje to wypłowienie koloru.

Jak w takim razie wyczyścić klasyczne jeansy z surowego denimu? Jeśli koniecznie musisz je uprać, zrób to nie wcześniej niż po 9-10 dniach noszenia spodni i w zimnej wodzie. Pojedyncze plamy usuń ręcznie za pomocą mydła i wody. Jednym ze sposobów na odświeżenie jeansów bez konieczności ich prania, jest włożenie ich do zamrażalnika. Włóż spodnie do siatki i umieść w zamrażarce na całą noc. Dzięki niskiej temperaturze odzyskają dobry wygląd, a przy okazji zlikwiduje ona wszelkie drobnoustroje.

Więcej o: