Jak przycinać lawendę? Można to robić tylko w określonych terminach

Zastanawiasz się, kiedy przycinać lawendę, aby rosła bujnie i zdrowo? Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać podczas wykonywania tego zabiegu. Podpowiadamy, jak i kiedy przycinać tę roślinę, aby jej nie zaszkodzić.

Jeśli masz w ogrodzie lawendę, pamiętaj o jej regularnym przycinaniu. Wiele osób pomija ten etap, a roślina z czasem marnieje. Lawendę przycinamy o różnych porach roku. Podpowiadamy, jak to robić, aby nasza roślina rosła pięknie i zdrowo.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak ciąć lawendę? To wcale nie jest takie trudne

Lawenda zachwyca zapachem i wyjątkową urodą. Jest świetną ozdobą ogrodu, dlatego jest chętnie sadzona nawet przez początkujących ogrodników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aby lawenda pięknie rosła, należy ją przycinać. Zabieg ten wspomaga jej rozwój i sprawia, że roślina bujniej rośnie. Podczas obcinania pozbywamy się suchych pędów, więc może swobodniej się rozwijać i wkłada mniej energii w odbudowanie suchych części.

Antoni Królikowski, Joanna Opozda Wyciekło intymne nagranie Opozdy. Aktorka apeluje do matki Królikowskiego

Jeśli nie przycinaliśmy lawendy na jesień, pamiętajmy, aby przyciąć ją w okresie wiosennym. Obcinamy około 1/3 rośliny i skupiając się na górnej części, nadajemy jej kształt. Pamiętajmy, że nie wycinamy starych i zdrewniałych pędów ani nie tniemy rośliny przy samej ziemi. Wiosną przycinamy lawendę od połowy marca do pierwszych dni kwietnia. Cięcie możemy przeprowadzić również latem — od lipca do września oraz na jesieni — w okolicach drugiej połowy września.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

 

Wiosenne cięcie lawendy. Nie wszyscy wiedzą, jak to robić

Internauci i internautki dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przycinania i uprawy lawendy. 

Ja zawsze tnę w połowie kwietnia. 
Ja wycięłam wszystko i na wiosnę odradza się bardzo gęsta.
Po dobrym jesiennym cięciu nie trzeba jej ciąć na wiosnę. Zależy też, jak teraz wygląda, suche pędy można powycinać i dokarmić nawozem.
Lawenda potrzebuje cięcia do ładnego kwitnienia.
Patrzcie jeszcze na pogodę, najlepiej, żeby nie było już przymrozków po cięciu.
Więcej o: