700 plus zamiast 500? PiS odpowiada na "babciowe" Tuska

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w PiS zapadła decyzja o waloryzacji świadczenia 500+. Powodem zmiany ma być zaproponowane przez Donalda Tuska "babciowe". - Decyzja w tej sprawie już zapadła - przyznał jeden z polityków partii rządzącej.

500 plus to jedno z głównych świadczeń, jakie zostało wprowadzone przez PiS. Rodzice otrzymują je od 2016 roku i od tego czasu nie było waloryzowane. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to zmieni. Dlaczego?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Będzie waloryzacja 500+? Cymański: Prorok ja, czy co?

500 plus zostanie zwaloryzowane? "Decyzja w tej sprawie już zapadła"

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", świadczenie 500 plus zostanie podniesione. Ma to być odpowiedzią PiS na propozycję Donalda Tuska odnośnie tzw. babciowego. - Musimy mieć na najbliższe wybory mocny punkt w polityce społecznej. A że 500 plus nie było nigdy zmieniane, jego podwyższenie wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Decyzja w tej sprawie już zapadła — zdradził w rozmowie z dziennikiem jeden z polityków PiS. 

Magda Gessler od lat nosi doczepy na głowie? Tak wyglądają jej naturalne włosy (zdjęcie ilustracyjne) Magda Gessler od lat nosi doczepy na głowie? Tak wyglądają jej naturalne włosy

Świadczenie może wzrosnąć o 200 zł. Ostateczną decyzję poznamy niebawem

Wszystko wskazuje na to, że 500 plus wzrośnie o 200 zł. Oznacza to, że rodzice będą mogli liczyć na 700 zł. Według wyliczeń Oskara Sobolewskiego, który jest ekspertem emerytalnym i założycielem inicjatywy Debata Emerytalna, z powodu inflacji obecne jest ono warte ok. 330 zł. Co więcej, koszt świadczenia wzrósłby z 40 mld zł do ok. 56 mld złotych. To właśnie z tego powodu przeciwnikiem waloryzacji przez długi czas był premier Mateusz Morawiecki. Jego stanowisko w tym temacie miało się jednak zmienić. Ostateczne i oficjalne rozwiązania poznamy dopiero na przełomie czerwca i lipca na kongresie programowym PiS.

sadzonki pomidorów/nawożenie Czym podlewać sadzonki pomidorów? Przygotuj ekologiczną mieszankę

Nowe świadczenie dla kobiet. "Babciowe" to 1500 zł więcej co miesiąc

Podczas spotkania z mieszkańcami Częstochowy, do którego doszło w ubiegły czwartek, Donald Tusk wytłumaczył, na czym będzie polegało nowe świadczenie dla kobiet i dlaczego chce, aby zostało wprowadzone. - Ponad 50 proc. mam nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, mimo że 92 proc. mam mówi: 'chciałabym wrócić do pracy' - powiedział cytowany przez next.gazeta.pl. Nowe świadczenie, zwane "babciowym", miałoby im w tym pomóc. Otrzymają je kobiety, które po macierzyńskim, lub w jego trakcie, zdecydują się na powrót do pracy. Do czasu, gdy ich dziecko skończy 3 lata, co miesiąc będą mogły liczyć na dodatkowe 1500 zł na żłobek, nianię lub opiekę babci. - To nie jest żadne rozdawnictwo czy darowizna — przekonuje były premier, argumentując, że pieniądze trafią do osób, które chcą wrócić do pracy, a nie żyć na czyjś koszt.

Więcej o: