Nocujesz w hotelu? Włóż to pod pościel. Pluskwy od razu się ewakuują

Nikt nie chce znaleźć w pokoju hotelowym pełnym pluskiew lub, co gorsza, obudzić się z ukąszeniami. Niestety, ten scenariusz staje się coraz bardziej powszechny i stanowi problem zarówno dla podróżnych, jak i hotelarzy. Podpowiadamy, co zrobić, aby je odstraszyć i nie przenieść ich do naszego bagażu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Długi weekend majowy to czas na odpoczynek i relaks w gronie najbliższych. Wiele osób korzysta z dni wolnych od pracy i wyjeżdża np. nad jezioro, morze czy w góry. Jedną z ostatnich rzeczy, które ktokolwiek chce zobaczyć po wejściu do pokoju hotelowego, jest przerażająca, pełzająca pluskwa lub obudzenie się z ukąszeniami od nich. Pluskwy to wyjątkowo małe owady wielkości mniej więcej pestki jabłka. Dorosłe osobniki przybierają owalny kształt i czerwonawo-brązowe zabarwienie. Młodsze mogą być trudne do zauważenia, z uwagi na swój rozmiar.

Zobacz wideo Jak wygląda hotel 5-gwiazdkowy w Kolumbii? W Polsce miałby maksymalnie trzy gwiazdki

Jak sprawdzić obecność pluskiew w pokoju hotelowym? Chroń swój bagaż

Obecność pluskiew wcale nie musi odzwierciedlać czystości danego zakwaterowania. Zaraz po przyjeździe ustaw walizkę z dala od łóżka lub umieść ją w łazience, najpierw wstaw je do wanny lub pod prysznic. Te obszary są mniej podatne na pluskwy. Nigdy nie kładź bagaży i przedmiotów osobistych na łóżku, ponieważ jest to najczęstszy sposób na dostanie się pluskiew do dobytku, a następnie przeniesienie ich do domu.

Rozpocznij inspekcję od materaca, ponieważ jest to najczęstsze miejsce występowania pluskiew. Delikatnie zdejmij prześcieradło i podkładkę pod materac, sprawdzając cztery rogi materaca i sprężyny. Zwróć uwagę również na meble przy łóżku, szafkom nocnym oraz ramom obrazów, w których mogą się chować pluskwy. Jeśli znajdziesz owady w swoim pokoju hotelowym, natychmiast powiadom recepcję i poproś o przeniesienie do nowego pokoju, który nie znajduje się obok pokoju, w którym znalazłeś pluskwy. Pracownik hotelu jak podaje New York Post, podzielił się sposobem na upewnienie się, że pokój jest wolny od pluskiew.

Pierwszą rzeczą, którą zrób w swoim pokoju, to wyłącz światła, zasłoń rolety i użyj latarki w telefonie. Podczas gdy wszystko jest wyłączone, podejdź do łóżka i sprawdź wszystkie zagięcia i rogi materaca. Zwykle, właśnie tam lubią przebywać.

Co odstrasza pluskwy? Pomocne będą również domowe sposoby 

Domowe sposoby radzenia sobie z odstraszeniem pluskiew będą pierwszą linią podjęcia interwencji na wyjeździe. Pomogą popularne aromaty ziół. Pluskwy nie lubią zapachu kurkumy i goździków, więc warto wyłożyć je w różnych zakątkach pokoju. Goździki możesz również włożyć pod pościel. Pamiętaj, że ten sposób nie zwalczy niechcianych lokatorów, a jedynie ich odstraszy. Zaleca się również ogrzewanie materiałów i innych rzeczy w każdy możliwy sposób. Wszystkie stadia pluskwy i ich jaja giną powyżej +45°C. Im wyższa temperatura, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem będzie potraktowanie pluskwy parą wodną, przy użyciu np. żelazka czy streamera parowego. Innymi możliwymi sposobami na wygrzanie będzie moczenie w wannie lub pod prysznicem, użycie suszarki.

Więcej o: