Ci seniorzy mogą liczyć na podwójną emeryturę. Potrzebne dwa wnioski, ale nie w ZUS

Na podwójną emeryturę mogą liczyć trzy grupy seniorów, którzy spełnią określone warunki. Co istotne, muszą złożyć dwa wnioski, z czego jeden nie trafi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto dokładnie może liczyć na podwójną emeryturę?

Podwójna emerytura dożywotnio i co miesiąc mogłaby być sporym ułatwieniem dla niejednego seniora, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecne podwyżki za usługi czy produkty. Okazuje się, że niektórzy mogą na nią liczyć. Drugiego świadczenia nie wypłaci jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Pracowałeś za granicą? Możesz pobierać podwójną emeryturę 

Na podwójną emeryturę mogą liczyć osoby, które legalnie pracowały oraz odprowadzały składki nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Aby ją otrzymać, muszą złożyć dwa wnioski. Pierwszy z nich należy kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, drugi zaś do organu emerytalnego odpowiedniego dla państwa, w którym podjęły pracę. Pamiętaj jedynie, że wymagany wiek do pobierania świadczenia za granicą może być inny niż w Polsce.

Rolnicy, a podwójna emerytura. Nie każdy ją otrzyma

Drugą grupą seniorów, którzy mogą liczyć na podwójną emeryturę co miesiąc i dożywotnio są rolnicy. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy poza składkami do ZUS-u odprowadzali je również do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a poza tym urodzili się po 31 grudnia 1948 roku. To jednak nie wszystko, gdyż ważny jest także okres ubezpieczenia w KRUS. Ile wynosi?

  • 25 lat w przypadku mężczyzn,
  • 20 lat w przypadku kobiet.

Jeśli nie spełnią któregoś z powyższych warunków, ich wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Podwójna emerytura dla mundurowych? Tak, ale nie wszystkich

Także niektórzy mundurowi mogą liczyć na wypłatę podwójnej emerytury. Należy jednak wiedzieć, że choć niedawno taka opcja była dostępna dla niemal wszystkich przedstawicieli służb, teraz sprawa wygląda trochę inaczej. Oznacza to, że aktualnie mundurowi muszą podjąć decyzję, jakie świadczenie chcą pobierać, czy z ZUS za pracę cywilną, której się podjął po odejściu ze służby, czy ZER MSWiA (Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji).

Jest jednak wyjątek od tej reguły. Jak głosi nowelizacja z 17 maja 2022 roku, nie dotyczy to osób, które:

  • podjęły służbę po 1.01.1999 roku, ale przed 1.10.2003 r.,
  • mają za sobą co najmniej 25 lat służby.

W tym przypadku mogą oni wybrać bardziej opłacalną dla siebie opcję — czy pobierać dwie emerytury, czy tą z ZUS dołączyć do świadczeń mundurowych. Także tu potrzebne są dwa wnioski w dwóch urzędach.

Więcej o: