Dodatkowe 300 zł do emerytury? Tak, ale nie dla wszystkich. Kto otrzyma pieniądze?

Osoby pełniące funkcję sołtysa nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Co więcej, nie wlicza się ona w czas zatrudnienia. Trwają pracę nad nowym projektem, wedle którego po spełnieniu kilku warunków otrzymywaliby dodatkowe świadczenie, które miałoby im to wynagrodzić. Co miesiąc ich konta zasilałoby 300 zł.

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, obecnie prowadzone są prace nad projektem o nowym świadczeniu dla sołtysów. Miałoby ono wynieść 300 zł miesięcznie, jednak nie wszyscy je otrzymają. Jakie warunki będą obowiązywać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

300 zł dla sołtysów. Jakie warunki muszą spełnić, by otrzymać świadczenie?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad projektem, który umożliwi przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Ma ono wynieść 300 zł, jednak nie każdy je dostanie. Jakie warunki należy spełnić?

  • Być sołtysem przez co najmniej dwie kadencje, najprawdopodobniej jednak nie muszą to być dwie kadencje pod rząd;
  • Osiągnąć wymagany wiek emerytalny, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn;
  • Złożyć wniosek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS);
  • Świadczenie będzie wypłacane po przejściu na emeryturę.

Planowanym terminem na przyjęcie projektu przez rząd jest II kwartał tego roku, czyli jest na to czas do końca czerwca. W międzyczasie tj. 13 marca, do Sejmu wpłynął podobny projekt, tym razem z ramienia PiS. Został on skierowany do konsultacji społecznych.

Kurz bywa złośliwy i wytarty szybko pojawia się z powrotem. Jak pozbyć się kurzu z domu? Zamiast wlać do pralki, zmieszaj z wodą

Sołtysi nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Ich wysiłek "nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony"

Warto wiedzieć, że obecnie sołtysi nie otrzymują wynagrodzenia za pełnione przez siebie stanowisko, co oznacza, że z tego powodu nie są objęci ubezpieczeniem społecznym. Co więcej, czas kadencji nie wlicza się do okresu zatrudnienia. - Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony — możemy przeczytać w projekcie, jak podaje Business Insider.

fryzjer/fryzury Odmładzające fryzury dla 60-latek. Zakrywają zmarszczki i odejmują lat

Na czym polega praca sołtysa? Liczba obowiązków jest długa

Sołtysi są odpowiedzialni m.in., za zarządzanie mieniem komunalnym oraz gminnym, organizowanie zebrań wiejskich czy posiedzeń rady sołeckiej, wykonywanie ich uchwał, pobieranie podatków i opłat lokalnych czy uczestniczenie w naradach sołtysów. Wszystkie zadania, jakie wynikają z pełnionej przez niego roli, wykonuje społecznie, czyli poza swoją aktywnością zawodową. Świadczenie w wysokości 300 zł miałoby mu to wynagrodzić.

Więcej o: