Kiedy sadzić maliny? Lepiej się pośpiesz! Najlepszy okres już mija

Nie jesteś pewna, kiedy sadzić maliny? Jeśli chcesz zrobić to na wiosnę, musisz się pospieszyć. To najlepsza pora na rozpoczęcie uprawy. Zapoznaj się z tymi zasadami, a zapewnisz sobie bujne i zdrowe plony.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele osób doradza sadzenie malin na jesień. Jeśli przegapiłeś ten termin, możesz także rozpocząć uprawę owoców wiosną. Musisz jednak znać te zasady, aby wyhodować pyszne plony. Oto kilka cennych rad nie tylko dla początkujących ogrodników.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Kiedy sadzić maliny? Najlepsza pora na uprawę owoców

Maliny zasadzone na wiosnę wymagają więcej uwagi niż uprawy z jesieni. Wszystko przez wilgotność gleby. Pod koniec roku ziemia jest zdecydowanie bardziej nawilżona, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko nieprzyjęcia się krzewów. Musisz mieć także na uwadze, że wiosenne sadzonki zaowocują dopiero w przyszłym roku.

Jeśli chcesz zapewnić sobie bujne plony, rozpocznij uprawę owoców od razu po ostatnich przymrozkach. Gdy temperatura nieco się ustabilizuje, zabierz się za sadzenie. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu krzewów. W ten sposób zwiększysz szansę na ich ukorzenienie się.

Jak pielęgnować maliny? Pamiętaj o tych zasadach 

Jak wybrać odpowiednie miejsce do zasadzenia malin? Musi spełniać następujące wymagania. Przede wszystkim krzewy nie mogą stać w pełnym słońcu. Lekko zacieniona powierzchnia to najlepsze stanowisko dla sadzonek. Nie ograniczaj jednak dostępu światła do minimum. Aby zapewnić idealne warunki do rozwoju malin, zasadź je od strony południowej.  Pamiętaj także o osłonięciu młodych roślin przed powiewami wiatru. 

Gleba, w której zasadzisz krzewy, musi być dobrze przepuszczalna. Najlepiej, jeśli będzie miała lekko kwaśny odczyn w skali od 5 do 6,5 pH. Idealna ziemia do zasadzenia malin to ta, w której przedtem rosły zboża, rośliny strączkowe lub marchew. Sadzonki umieść w dołkach, oddzielonych od siebie co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni. Wgłębienia powinny mieć głębokość sięgającą do 20 cm. Po włożeniu młodego krzewu do gruntu przysyp go ziemią i lekko podlej. 

Więcej o: