Kiedy sadzić mieczyki do gruntu, by bujnie rosły? Lepiej nie przegap terminu

Kiedy sadzić mieczyki do gruntu? Wraz z początkiem wiosny warto zastanowić się nad pielęgnacją ogrodu. Jeśli chcesz, aby latem zachwycał oczy pięknymi kwiatami, zdecyduj się właśnie na ten gatunek. Poznaj przydatne rady i termin, w którym najlepiej rozpocząć ich uprawę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieczyki to częsty wybór wielu ogrodników. Nie można się im dziwić, latem te kwiaty upiększają rabaty pięknymi kolorami. Żeby jednak bujnie wyrosły należy zadbać o kilka czynników. Jednym z nich jest zasadzenie roślin w odpowiednim terminie. Kiedy najlepiej rozpocząć uprawę?

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Mieczyki - kiedy sadzić? Początek wiosny to idealna pora

Kiedy najlepiej rozpocząć uprawę mieczyków? Druga połowa kwietnia to perfekcyjny termin. Zbyt wczesne lub późne zasadzenie roślin ma negatywny wpływ na ich rozwój i odporność. Ważną rolę w rozwoju kwiatów odgrywa odpowiednia pogoda. Najlepiej zabrać się za obsadzenie rabat w słoneczny i ciepły dzień. Definitywnie nie rozpoczynaj uprawy zaraz po deszczu. Wilgotna gleba wpływa na wolny rozwój roślin, a w niektórych przypadkach może sprawić, że mieczyki zaczną obumierać.

Gdzie sądzić mieczyki? Poznaj przydatne rady i upiększ swój ogród

Najlepszym miejscem do zasadzenia mieczyków jest dobrze nasłoneczniona rabata, która jednocześnie jest osłonięta przed silnym wiatrem. Z tego powodu warto umiejscowić rośliny w pobliżu ogrodzenia. Pamiętaj także o odpowiednim przygotowaniu ziemi pod cebulki kwiatów. Najlepsze podłoże dla roślin to gliniasto-piaszczysta gleba o dobrej przepuszczalności. 

Jak właściwie zasadzić mieczyki? Przed włożeniem cebulek w ziemię, dokładnie przekop wybraną rabatę, a następnie nawieź je kompostem. Przygotuj dołki o odpowiedniej głębokości - około 15 cm. Nie zapominaj także o pozostawieniu mniej więcej 20 cm wolnej przestrzeni pomiędzy sadzonkami. Dzięki temu będą zdrowo się rozwijać. Podlewaj mieczyki co najmniej raz w tygodniu. Po około 3 miesiącach od posadzenia kwiaty zaczną kwitnąć. 

Więcej o: