Ksiądz krytycznie o spowiedzi "w myślach". W komentarzach: Bóg odpuszcza grzechy bez księdza

Niedawno informowaliśmy na temat rozwiązania, na jakie zdecydowały się niektóre niemieckie parafie. Mowa o "cichej spowiedzi". Taka opcja nie spodobała się przedstawicielom środowisk konserwatywnych z Polski. Głos w tej sprawie zabrał m.in. popularny na TikToku ksiądz.

W artykule, który został opublikowany na portalu Polonia Christiana (pch24.pl) skrytykowano "cichą spowiedź", jaką wprowadziły niektóre niemieckie parafie. Jak zaznaczył autor tekstu, jest ona sprzeczna z prawem kanonicznym. Do grona krytyków takiej formy spowiedzi dołączył ksiądz Rafał Główczyński, znany w mediach społecznościowych jako "Ksiądz z osiedla". - To jest bardziej dostosowanie sakramentu do ludzi, niż nakłanianie do tego, by realnie zmierzyć się ze swoimi słabościami - powiedział w rozmowie z Onetem.

Zobacz wideo Nicole odeszła z sekty mormonów. Teraz edukuje:

Duchowny krytycznie o spowiedzi "w myślach"

Popularny ksiądz nagrał także krótki film na ten temat, który opublikował na TikToku. - Co ja myślę o spowiedzi w myślach? - zapytał sam siebie. - No to trochę tak, jakby będąc chorym nie chcieć pójść do lekarza, tylko sobie siedzieć i rozmyślać - stwierdził duchowny na nagraniu. - W takiej naszej, normalnej spowiedzi Jezus jest obecny i przez księdza odpuszcza nam grzechy, przez księdza nam błogosławi, ale też podpowiada nam, co zrobić, żeby w końcu było trochę lepiej - zaznaczył wyraźnie. 

Pod filmem księdza pojawiło się wiele komentarzy. Wielu osobom jego wypowiedź nie przypadła do gustu. "Ale porównanie", "Bóg odpuszcza grzechy bez księdza", "skoro Bóg słyszy nasze modlitwy, to dlaczego miałby nie słyszeć, gdy spowiadamy mu się z grzechów?", "Jezus jest obecny przez osobę, która często jest większym grzesznikiem niż osoba spowiadająca się" - możemy przeczytać w sekcji komentarzem pod nagraniem. 

Cicha spowiedź w Niemczech

Wspomniana na samym początku publikacja na portalu Polonia Christiana była poświęcona "cichej spowiedzi". W ten sposób od jakiegoś czasu mogą spowiadać się wierni z parafii Piotra i Pawła w Bochum w diecezji Essen. Co ciekawe, taką opcję od lat zapewnia wiele parafii w Niemczech. W tym przypadku wierny po mszy powinien zrobić znak krzyża, a następnie w myślach wyznać swoje grzechy i poprosić o ich odpuszczenie. I koniec. Jeśli jednak jakaś osoba preferuje osobistą spowiedź w konfesjonale może skorzystać także z takiej opcji.

Więcej o: