Czym czyścić srebro? Posyp nią biżuterię i zalej wrzątkiem. Błyskotki będą jak nowe

Z biegiem czasu srebrna biżuteria może zmienić swój kolor. Traci blask, ciemnieje, a powierzchnia staje się coraz bardziej matowa. Nieestetyczny osad bez problemu można jednak usunąć w domu. Będzie ci potrzebny jeden produkt z kuchni.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Jeśli na twojej biżuterii pojawił się ciemny nalot, na pewno zastanawiasz się, jak przywrócić jej dawny blask. Wbrew pozorom wcale nie potrzeba do tego specjalnych detergentów. Bardzo dobrze poradzi sobie domowa mieszanka. Wystarczy zamoczyć w niej srebrne błyskotki, a szybko odzyskają swój kolor. Sprawdź, co będzie ci potrzebne do czyszczenia srebra.

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Czym czyścić srebro? Prosty trik z sodą oczyszczoną

Dlaczego srebro ciemnieje? Nieprawdą jest, że biżuteria została wykonana ze słabej jakości materiałów i dlatego zmienia swój kolor. Za ciemny nalot na srebrze odpowiedzialny jest dwutlenek siarki. Im więcej jest go w powietrzu, tym biżuteria szybciej zmienia kolor. Na początku osad może mieć szary, grafitowy kolor, a z czasem nawet czarny. Srebro jest bardzo delikatne, więc powinno się je czyścić miękkim i delikatnym materiałem, np. ściereczką.

Na profilu użytkownika hubslab na TikToku pojawił się trik, jak czyścić srebro za pomocą sody oczyszczonej. Szklane naczynie wyłóż folią aluminiową i połóż na niej biżuterię. Posyp ją sodą oczyszczoną i całość zalej wrzątkiem. Po 2 minutach weź szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem i wyszoruj błyskotki. Jeśli osad będzie schodzić niechętnie, dosyp więcej sody. Na koniec wyjmij biżuterię i wyszoruj ją za pomocą tej samej szczoteczki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przemyj zimną wodą.

Jak czyścić srebro? Pasta przywróci biżuterii dawny blask

W ten sposób można czyścić nie tylko biżuterię, lecz także srebrne sztućce czy monety. Trzeba przyznać, że efekt robi wrażenie. W komentarzach pojawiają się głosy osób chętnych przetestować ten patent. Internauci zwracają też uwagę na fakt, że to metoda znana od lat, jeszcze za czasów naszych babć.

Zawsze używam tego sposobu.
Moja babcia też mi o tym ostatnio powiedziała.
Zapisane!
Robi się.

W komentarzach pod filmikiem widzowie polecają też trik z pastą do zębów. Niewielką ilość produktu nałóż na miękką szczoteczkę i dokładnie wyszoruj biżuterię. Trzeba jednak pamiętać, że pasta nie powinna mieć mikrogranulek. Uważaj też, żeby nie szorować błyskotek zbyt mocno, gdyż mogą się porysować. Rób to dokładnie, lecz delikatnie.

Więcej o: