Po co jest guzik na pasach w samochodzie? Większość osób nie ma o tym pojęcia

Zastanawiałaś się kiedyś, do czego służy plastikowy guziczek na pasach w samochodzie? To nie element dekoracyjny ani tym bardziej defekt po produkcji. Jak się okazuje, ten drobny kawałek plastiku pełni ważną funkcję.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W prawie każdym samochodzie na pasach bezpieczeństwa znajduje się mały plastikowy guzik. Do czego służy? Ten element gra dość istotną funkcję. Dowiedz się, do czego służy.

Zobacz wideo Nawet 90 tys. zł dopłaty do auta na wodór. Właśnie ruszył nowy program

Plastikowy guzik na pasach w samochodzie. Do czego służy?

Pasy bezpieczeństwach w samochodach to dzisiaj standard. Jednak nie zawsze tak było. Obowiązek ich zapinania wprowadzono dopiero w 1991 roku. Ich konstrukcja nieznacznie zmieniała się w ciągu ostatnich lat. Jednym z ich elementów jest mały plastikowy guzik. Najczęściej znajdziemy go przy klamrze. Gdy zapinamy pasy, wypustka najczęściej znajduje się w okolicy brzucha i ud.

69-latka zdała prawo jazdy za 960. razem. 'Nie mieliśmy odwagi powiedzieć jej, żeby to rzuciła' (zdjęcie ilustracyjne) 69-latka zdała prawo jazdy za 960 razem. "Wszyscy wyszliśmy wiwatować"

Do czego służy? Otóż jego funkcja jest dość ważna. Klips jest elementem, który w istotny sposób wpływa na komfort korzystania z pasów. Blokuje on klamrę przed opadaniem wzdłuż taśmy, dzięki czemu zawsze znajduje się w tym samym miejscu. Gdyby nie plastikowy guzik musielibyśmy szukać zapięcia na wysokości fotela lub nawet pod nim. Przyspieszenie procesu zapinania pasów ma poniekąd zachęcać kierowców do zadbania o swoje bezpieczeństwo podczas podróży. Jeśli musieliby poświęcać na to więcej czasu, zdecydowanie więcej osób decydowałoby się na jazdę bez nich. Nie jest to jednak jedyna forma "zachęty" do zapinania pasów.

Mandat za brak zapiętych pasów. Kary są wyjątkowo surowe

O tym, jak istotne jest zapinanie pasów podczas jazdy, donosi Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według ich statystyk szanse na zgon podczas wypadku pasażerów oraz kierowców, którzy nie decydują się na to zabezpieczenie, wzrastają o 45%. Z tego powodu funkcjonariusze policji nie szczędzą kar za brak zapiętych pasów. Ile wynoszą mandaty za to wykroczenie?

  • 100 zł i 5 punktów karnych za niekorzystanie z pasów w trakcie jazdy,
  • 100 zł i 5 lub 8 punktów karnych za kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów, którzy nie zapięli pasów,
  • 300 zł i 10 punktów karnych za przewożenie w pojeździe dziecka w innym miejscu niż foteliki bezpieczeństwa.

Tampon do czyszczenia auta Wyczyściła samochód za pomocą tamponu. Kierowcy są zszokowani trikiem

Więcej o: