Do czego służy otwór w oknie samolotu? Ta mała dziurka pełni niezwykle ważną funkcję

Kiedy zobaczysz w oknie samolotu niewielką dziurkę, nie obawiaj się. Ten mały otwór ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa podczas lotu i spełnia określoną funkcję. Frapującą wiele osób zagadkę postanowili wyjaśnić pracownicy Lotniska Chopina w Warszawie.

Jeśli siedzieliśmy w samolocie, mogliśmy zauważyć niewielki otwór w oknie. Do czego on służy? Czy jest to rodzaj usterki? Otóż mała dziurka spełnia podczas lotu określone zadanie. Jakie? Sprawę wyjaśnili pracownicy Lotniska Chopina w Warszawie.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do czego służy dziurka w oknie samolotu? Nie bój się, bo to nie jest usterka

Samolotowe okno składa się z trzech warstw, ale otwór znajduje się tylko w jednej — środkowej części. Czemu służy tajemnicza dziurka? Otóż w kabinie panuje wyższe ciśnienie niż na zewnątrz maszyny, a otwór ma za zadanie regulować różnicę ciśnień, aby zewnętrzna, najgrubsza szyba nie pękła podczas lotu. Okno z taką dziurką pełni również funkcję wentylacyjną, przez co szyby w samolocie nie parują.

Tajemnicza dziurka w samolotowej szybie jest bardzo potrzebna. Niegdyś jej brak był powodem katastrof

Każdy element samolotu jest dopracowywany ze szczególną pieczołowitością. Nawet tak małe i pozornie błahe otwory mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa lotu i pasażerów. - Każdy otwór w konstrukcji samolotu powoduje znaczące obniżenie wytrzymałości całej konstrukcji. Nikt przecież nie wyobraża sobie podróżowania w samolocie bez okien, dlatego muszą one być odpowiednio wzmocnione — tłumaczył w rozmowie z "Business Insider" prof. Krzysztof Sibilski z Zakładu Inżynierii Lotniczej na Politechnice Wrocławskiej i dodał, że niegdyś katastrofy samolotów często spowodowane były właśnie brakiem otworów w oknach maszyny. - Te samoloty rozpadały się w powietrzu z niewiadomych przyczyn. Odkryto, że przyczyną były nieprawidłowe wzmocnienia okienek — wyjaśnił.

Więcej o: