Zamiast malowania jajek, malowanie ziemniaków. Drożyzna zmienia tradycję

Wszystko zaczęło się od memów. Na początku stycznia Amerykanie żartowali, że przy tak pędzącej inflacji, na Wielkanoc będą malować ziemniaki zamiast jajek. Teraz nie jest im do śmiechu. Ceny jajek wzrosły o ponad 55 procent, a żart stał się w wielu domach rzeczywistością.

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

"Przy tych cenach jajek, dzieci w tym roku będą szukały wielkanocnych ziemniaków", "Malowanie jajek jest tak bardzo w stylu 2022, w 2023 roku malujemy ziemniaki" - głosiły napisy na memach. Z czasem jednak żart stał się rzeczywistością. Wielkanocne ziemniaki jako budżetowa alternatywa dla malowania jajek cieszą się coraz większym powodzeniem w USA. 

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Wielkanoc 2023. Malowanie ziemniaków zamiast jajek

W lutym w Stanach Zjednoczonych cena jajek wzrosła o 55,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Nic dziwnego, że niektóre rodziny zdecydowały się na zmianę tradycji. W  ziemniakach dorośli widzą wiele zalet: są tanie, łatwo chłoną farbę, a do tego nie są tak delikatne jak jajka i dzieci mogą się swobodnie z nimi obchodzić. 

Dla ludzi, którzy mają budżet pod kontrolą i oszczędzają na jedzeniu, kiedy wszystko jest coraz droższe, ziemniaki są doskonałą opcją na Wielkanoc

- mówiła w rozmowie z portalem Axios Brittanie Pyper, blogerka i influencerka, która przygotowała instrukcję malowania ziemniaków. 

Na początku zobaczyłam te memy i śmiałam się, że to absurdalne. Po pewnym czasie pomyślałam jednak: Czemu nie? Kogo obchodzi to, czy farbujemy jajka, czy z powodu wysokich kosztów zdecydujemy się na ziemniaki? Wciąż będziemy się dobrze bawić i będzie co wspominać

- pisała na swoim blogu.

Nie wszystkim spodobał się jednak ten pomysł. Autorka bloga o tematyce oszczędzania Joanie Demer jest przeciwna marnowaniu jedzenia. Według niej powinno się zrezygnować zarówno z jajek, jak i ziemniaków. Zamiast tego — malować kamienie. Jak widać, dla chcącego, nic trudnego. Nie brakuje opcji na modyfikację wielkanocnej tradycji.

Więcej o: