Co w koszyczku wielkanocnym? Tych 10 pokarmów nie powinno zabraknąć. O kilku lepiej zapomnij

Co jest w koszyczku wielkanocnym według tradycji? Wielka Sobota to dzień, kiedy wierni udają się święcić do kościołów pokarmy, które umieścili w święconce. Co symbolizują poszczególne elementy w koszyczku oraz czego nie powinniśmy w nim umieszczać? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecnie trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez koszyczka, który jest istotną częścią tradycji. Warto wiedzieć, że wszystko, co umieszczamy w święconce, nie powinno być przypadkowe. Każdy z pokarmów ma odmienne znaczenie oraz symbolikę. Aktualnie tradycje dotyczące zawartości koszyka mogą różnić się w zależności od regionu oraz uległy zmianom na przestrzeni lat. 

Zobacz wideo Jak gotować jajka, by później dobrze się obierały? Oto sztuczki naszego szefa kuchni

Co w koszyczku wielkanocnym? 10 produktów, które powinny znaleźć się w święconce

Chrześcijański zwyczaj święcenia pokarmów, który do Polski dotarł dopiero w wieku XIV. Początkowo święcono wszystkie produkty, które znalazły się na stole. Aby ułatwić kapłanom wypełnianie obowiązku zaczęto przynosić pokarmy do kościoła, w koszyczkach. Co powinno znaleźć się w święconce?

  1. Jajka, których nie może zabraknąć, to symbol początku nowego i odradzającego się życia oraz płodności. 
  2. Wędlina, kiełbasa lub masło symbolizują dostatek i mają zapewniać zdrowie i płodność.
  3. Chrzan, a dokładniej jego korzeń, symbolizuje siłę oraz krzepę. Produkt ten ma zapewnić nam przede wszystkim zdrowie.
  4. Chleb jest ważnym symbolem, który odnosi się do ciała Chrystusa. Pokarm ten gwarantuje dobrobyt i pomyślność. 
  5. Pieprz nawiązuje do gorzkich ziół, które niegdyś Żydzi dodawali do swojego słynnego sosu charosetu. 
  6. Sól, która powinna znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, według symboliki chroni przed zepsuciem i ma zapewnić oczyszczenie. Kiedyś wierzono nawet, że odstrasza zło.
  7. Bukszpan. Koszyczek wielkanocny powinien być tradycyjnie wyścielony białą serwetką i przybrany właśnie bukszpanem, który symbolizuje życie wieczne, witalność i nadzieję Zmartwychwstania.
  8. Ciasto (np. babka wielkanocna) pojawiło się dość niedawno w koszyczku wielkanocnym. Jest to symbol zaradności i przyjemności, na którą można sobie pozwolić po poście i związanych z nim wyrzeczeniach.
  9. Ser w koszyczku wielkanocnym jest mniej popularnym pokarmem. Ma on oznaczać przymierze oraz przyjaźń między człowiekiem a zwierzętami. 
  10. Baranek wielkanocny zwany w Polsce również Agnuszkiem. Figurka baranka w pozycji siedzącej lub stojącej z dodatkiem kokardki bądź czerwonej chorągiewki symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego, ale także jego posłuszeństwo, łagodność i ofiarność. 

Zwyczaje wielkanocne. Tego nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego!

Wbrew pozorom nie powinno się wkładać do koszyczka wielkanocnego czekoladowego zajączka. Powód? Jest to świecki symbol, który nie ma nic wspólnego z chrześcijańskimi tradycjami. Ponadto w święconce nie powinno umieszczać się alkoholu, ani wszelkiego rodzaju rzeczy użytkowych. 

Więcej o: