"Picasso był obelżywy wobec kobiet, jak Harvey Weinstein". 50. rocznica śmierci genialnego dręczyciela

Wielki artysta i geniusz. Jego sztuka inspiruje kolejne pokolenia artystów. Jak jednak wyglądało jego życie? Mówi się o nim, że był kochliwy, a jego romanse stanowiły nieodłączną część jego artystycznej tożsamości. Jaka jest jednak prawda? Był kochankiem czy oprawcą?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

 

Pablo Picasso to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych artystów wszech czasów. 8 kwietnia przypada 50. rocznica jego śmierci. Sztuka urodzonego w Maladze wybitnego artysty budzi ogromne emocje i inspiruje kolejne pokolenia twórców. Jego życie budzi jednak wiele kontrowersji. Kobiety były jego wielką inspiracją i często pojawiały się na jego płótnach. Jak jego relacje wyglądały naprawdę? Żony, muzy i kochanki, czy może jednak ofiary?

Zobacz wideo Monogamia daje więcej szczęścia niż otwarty związek?

Pablo Picasso miał jeden schemat działania jeśli chodzi o kobiety. Najpierw idealizował je, traktował jak boginie. Po czasie, gdy traciły w jego oczach, stawały się dla niego nic niewarte.

Oskarżyłabym Picasso o bycie manipulatorem, o posiadanie sadystycznych tendencji oraz o czerpanie pewnego rodzaju przyjemności z torturowania kobiet, poprzez składanie im obietnic i ślubów miłości, nawet jeśli nie były one szczere.

- powiedziała  Ann-Katrin Hahn, kuratorka w Picasso Museum w Münster.

Olafur Eliasson, duńsko-islandzki artysta w ostrych słowach podsumował zachowania Picasso wobec kobiet

Islandzko-duński artysta, jeden z najgłośniejszych dziś w świecie sztuki, kilka lat temu miał okazje wystawiać swoje prace w Guggenheim Museum w Bilbao. Jego wystawa In real life wcześniej była prezentowana w Tate Modern w Londynie. W związku z wystawą artysta udzielił wywiadu dla hiszpańskiego El Pais, w którym skrytykował i zakwestionował legendę wielkiego mistrza.

Myślę, że konieczne jest przemyślenie na nowo nie tylko naszego poglądu na temat Picassa, ale także jego autorytetu. Trzeba też przyjąć bardziej feministyczny punkt patrzenia, patriarchat jest zbyt głęboko zakorzeniony w kulturze i społeczeństwie (...) A Picasso był obelżywy wobec kobiet, jak Harvey Weinstein swojego czasu, a którego zachowanie uznano wówczas za dopuszczalne.

- skomentował Eliasson. W wywiadzie artysta porównał Picassa do Harveya Weinsteina, który obecnie odsiaduje karę 23 lat pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne.

 

Pablo Picasso miał skomplikowane relacje z wieloma kobietami w swoim życiu. Dzielił je na dwie kategorie

Picasso zazwyczaj utrzymywał romantyczne relacje z kilkoma kobietami w tym samym czasie. Był dwukrotnie żonaty i miał wiele kochanek. Seks, miłość i sztuka były w jego świecie ściśle powiązane. I choć wielu postrzega to jako jego artystyczną tożsamość, nietrudno zaprzeczyć, że kobiety w jego życiu były przez niego wykorzystywane. Gdy w jego oczach traciły wartość, porzucał je.

 Sophie Chauveau, autorka biografii malarza, w wywiadzie dla Le Figaro z 2018 roku powiedziała:

 Nienawidził kobiet do tego stopnia, że bił je i zamykał na klucz. 

Sam Picasso niegdyś wprost określił swój stosunek do kobiet, mówiąc:

Są tylko dwa rodzaje kobiet- boginie i wycieraczki.
 

Kobiety kochały go nieprzytomnie, a Picasso niszczył je i porzucał

Dwie jego ukochane rozstanie przypłaciły życiem. Marie-Therese Walter powiesiła się, samobójstwo popełniła też ostatnia z kobiet Picassa — Jacqueline Roque. Inne- jak Dora Maar, z którą był ponad 9 lat, popadły w obłęd.

Malował je płaczące, bo tak go najbardziej inspirowały. Kiedy orientował się, że nie są magicznymi postaciami z jego płócien, a ludźmi z krwi i kości, porzucał je.

Francoise Gilot, matka dzieci Picasso- Palomy i Claudea, w swojej książce My Life with Picasso, napisała:

On zawsze tworzył sztuczną konkurencję. Nastawiał przeciwko sobie przyjaciół, jedną kobietę przeciwko drugiej. Był mistrzem używania jednej osoby jako czerwonej chusty, a drugiej jako byka. Kiedy byk atakował chustę, Pablo był w stanie zadawać bolesne ciosy.

Francoise była jedyną kobietą, która opuściła Picasso. On nigdy jej tego nie wybaczył i w ramach odwetu, przez lata nie chciał uznać ojcostwa nad ich dziećmi.

Kariera Pabla Picassa obejmowała ponad 78 lat. Artysta stworzył przeszło 13,5 tys. obrazów, 100 tys. szkiców i rysunków oraz 34 tys. ilustracji, 300 rzeźb i wyrobów ceramicznych. Patrząc na dzieła Picassa, poza docenieniem kunsztu malarskiego, warto pamiętać o historii złamanych serc i żyć, które te płótna w sobie noszą.

 

Źródła: sjo.pwr.edu.pl, Art Girls Jungle. "Picasso's Babies: 6 Muses the Artist Was Madly in Love With.", "The Art Gorgeous" August 6, 2016. Mark Hudson, "Pablo Picasso: women are either goddesses or doormats." The Telegraph, April 8, 2016, vwart.com, My Life with Picasso by Francoise Gilot

Więcej o: